O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Komiksy na świeżym powietrzu – wspólne czytanie na Polu Mokotowskim [WIDEO]

28 sierpnia miłośnicy komiksów spotkali się na Polu Mokotowskim, by wspólnie celebrować Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Organizatorem wydarzenia, które ma na celu popularyzację komiksów w Polsce było Wydawnictwo Kultura Gniewu. „To fajna okazja na koniec wakacji, żeby spotkać się z innymi czytelnikami, fanami komiksu” – mówi PAP.PL Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu.

Warszawskie Pole Mokotowskie było miejscem spotkania miłośników komiksów, którzy mogli wspólnie celebrować Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów, poczytać razem historie rysunkowe na świeżym powietrzu. Szymon Holcman opowiada, że to święto odbywa się regularnie na całym świecie od wielu lat.


"28 sierpnia – to data nieprzypadkowa. To jest dzień urodzin Jacka Kirbiego, który stworzył takie postaci, jak choćby Hulk czy Iron Man, czyli legendarne postaci z komiksów Marvela. Co roku na świecie i również w Polsce odbywają się rozmaite wydarzenia. One odbywają się nie tylko jak nasze – na świeżym powietrzu, ale też w bibliotekach, w innych miejscach, gdzie komiksy są. Księgarnie również organizują rozmaite wydarzenia" – opowiada wydawca.


Zaznacza, że wydawnictwo po raz pierwszy organizowało tego rodzaju wydarzenie w Warszawie. "Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów to doskonała okazja na koniec wakacji, żeby spotkać się z innymi czytelnikami, fanami komiksu w Warszawie. Fajnie było spotkać się w plenerze, na Polu Mokotowskim z innymi miłośnikami tego medium i zaprosić ich do spotkania wokół komiksów z wydawnictwem, gdzie będzie można przyjść, porozmawiać z nami, popytać o kulisy pracy wydawniczej, o plany, o inne sekrety związane z wydawaniem komiksów" – twierdzi Holcman.


Jego zdaniem, komiks często jest lekturą, która nie jest traktowana poważnie, a wspólne czytanie może pokazać, że "komiks jest fajną gałęzią kultury i rozrywki, którą warto się zainteresować, skoro w przestrzeni publicznej jest sporo pasjonatów komiksu, którzy odnoszą się do tego medium z miłością". 


"Podczas takich spotkań ktoś, kto nie ma styczności z komiksami na co dzień może przyjść, zobaczyć, że w naszym kraju w tej chwili są wydawane bardzo różnorodne komiksy o bardzo różnej tematyce, różnej estetyce i być może coś dla siebie znajdzie ciekawego, żeby się wkręcić w to hobby. W dodatku ma szansę zobaczyć, że wokół będą osoby zafascynowane już tym medium, które mogą podzielić się swoją pasją, opowiedzieć, dlaczego tak kochają komiksy, polecić jakieś tytuły" – kontynuuje wydawca komiksów. 

 
"Przygotowaliśmy paczkę z wyciągniętymi z głębi naszego magazynu tytułami, które od jakiegoś czasu już nie są w sprzedaży i mogą być gratką nie tylko dla kolekcjonerów komiksu, którym brakuje tytułów na półce, ale też dla po prostu czytelników zainteresowanych sztuką komiksu" – mówi Holcman. 


Rozmówca PAP.PL jest pewien, "że w przyszłym roku, w latach kolejnych, tego typu akcje będą się też odbywały", a to święto jest możliwością "cieszenia się z istnienia takiego sposobu opowiadania historii, jaką jest komiks, który po prostu zasługuje na to, żeby być czytany, doceniany i być w głowach czytelników".

Autor: Roman Havryshchak

hav/ jos/kgr/sma/

Zobacz także

  • Fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

    Wystawa pod hasłem „1001 żyć” Supermana we Francji [WIDEO]

  • Premiera filmu "Smok Diplodok", fot. Wojciech Chrubasik

    Kultowy komiks PRL na ekranie. "Smok Diplodok" powraca

  • Uczestniczka 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, 24.09.2022. Fot. PAP/ Roman Zawistowski

    W sobotę rozpoczyna się 35. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

  • Lengrenówka - pracownia Muzeum Karykatury w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    Chcesz dowiedzieć się, czym są ziny? Niezależni twórcy zaprezentują swoje dzieła w Lengrenówce

Serwisy ogólnodostępne PAP