O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Co będzie największym wyzwaniem dla zwycięzcy wyborów w Niemczech?

Niemcy, bez względu na to kto wygra wybory, będą musiały zmierzyć się z pilną naprawą infrastruktury, ponieważ niemieckie drogi, mosty i koleje są w coraz większej zapaści - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Głosowanie w niemieckim lokalu wyborczym. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Głosowanie w niemieckim lokalu wyborczym. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

"O tym, że jazda po niemieckich mostach stała się niebezpieczna, media trąbiły od ponad dekady, zwykle przed wyborami. Ale do tej pory (września ubiegłego roku - PAP), mimo złych technicznych diagnoz, żaden się nie zawalił" - zauważyła "GW". Według federalnego ministerstwa transportu 4 tys. mostów trzeba wyremontować albo zburzyć i postawić na nowo, a stan 3/4 mostów ocenia się jako zły, ale dopuszczalny.

Więcej

Liderka AfD Alice Weidel i Lider CDU Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/KAY NIETFELD / POOL

Najnowszy sondaż wyborczy w Niemczech. Chadecja traci poparcie, AfD lekko w górę [WIDEO]

"Gigantycznym problemem jest biurokracja. Przygotowanie inwestycji, zebranie odpowiednich pozwoleń i uzgodnień, dokumentacji to koszmar" - podkreślił dziennikarz "GW". Wykonawcy pod uwagę muszą brać ok. 20 tys. przepisów prawa, a z wyliczeń związków przedsiębiorców budowlanych wynika, że sama budowa pochłania tylko 15 proc. czasu inwestycji. "Resztę — użeranie się z urzędnikami i sądami" - dodała gazeta.

Ponadto, z szacunków niemieckiej branży budowlanej wynika, że co trzecia firma boryka się z brakiem pracowników. "Ale przede wszystkim brakuje pieniędzy. W 2022 roku minister transporty Volker Wissing na specjalnej konferencji poświęconej sypiącej się infrastrukturze zapowiedział narodowy plan naprawy 400 mostów rocznie. Projekt miał pochłonąć 4,5 mld euro. Eksperci oceniali go za zbyt ambitny" - zauważyła "GW". Rok później resort Wissinga stracił 5,2 mld euro, a plan "w dużej mierze pozostał na papierze". (PAP)

jls/ mhr/kgr/
 

Zobacz także

  • Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow. Fot. PAP/	Wiktor Dąbkowski

    Ukraińcy: Niemcy zapewnią nam wsparcie wojskowe o wartości 11 mld euro

  • John Healey i Boris Pistorius. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Pistorius: pokój w Ukrainie wydaje się być poza zasięgiem

  • Friedrich Merz, fot. PAP/EPA/CHRISTOPH SOEDER

    Niemcy o krok od powołania nowego rządu. "Przed Merzem stoi najważniejsze zadanie od czasu zjednoczenia kraju"

  • Fotoreporter, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

    Wzrost liczby ataków na dziennikarzy w Niemczech w 2024 roku. Do większości doszło podczas demonstracji

Serwisy ogólnodostępne PAP