Co dalej z obowiązkowymi czujkami dymu w mieszkaniach? Wiceszef MSWiA odpowiada

2024-10-10 13:32 aktualizacja: 2024-10-10, 15:45
Czujka tlenku węgla. Fot. PAP/Paweł Supernak
Czujka tlenku węgla. Fot. PAP/Paweł Supernak
Przewidujemy, że obowiązek stosowania czujek dymu i tlenku węgla w pierwszej kolejności będzie dotyczył budynków nowo wznoszonych. W przypadku budynków użytkowanych przewiduje się pięcioletni okres dostosowania - poinformował w czwartek w Sejmie wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.

Odpowiadając na pytania posłów KO w sprawie czujników dymu i tlenku węgla, wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zauważył, że opracowano projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. W projektowanej regulacji znalazły się rozwiązania obligujące do montażu takich urządzeń.

Jak poinformował Szczepański, projekt rozporządzenia 4 października skierowano do uzgodnień wewnątrzresortowych z siedmiodniowym terminem na zgłaszanie uwag. Zaznaczył, że uwagi te powinny wpłynąć do piątku.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że nowelizacja ma podnieść poziom bezpieczeństwa pożarowego w obiektach mieszkalnych "przez określenie obowiązku stosowania odpowiednich urządzeń wykrywających zagrożenia związane z pożarem lub emisją tlenku węgla".

"Na obecnym etapie prac przewiduje się, że obowiązek będzie dotyczył w pierwszej kolejności budynków nowo wznoszonych. Zakładamy, że czujniki powinny być montowane w momencie oddawania budynku do użytku. W przypadku budynków użytkowanych przewiduje się pięcioletni okres dostosowania" - przekazał.

Zaznaczył, że trwają prace nad określeniem terminu wejścia w życie tego obowiązku. "Najlepszym terminem dla nas być może byłaby data 22 listopada 2024 r. dlatego, że na ten dzień przypada Europejski Dzień Czujki Dymu" - mówił Szczepański. Dodał, że wtedy resort przewiduje szereg działań promujących stosowanie czujek dymu i tlenku węgla.

Przekazał, że w roku 2019 zanotowano 31 984 pożarów, z czego w obiektach, gdzie zamontowano czujniki dymu jedynie 2746. W roku 2021, na ponad 33 tys. pożarów 2,8 tys. zanotowano w budynkach z czujkami. W 2024 - do tej pory zanotowano ponad 20 tys. pożarów, z czego ponad 1,7 tys. w budynkach z czujnikami dymu.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że obowiązek montażu czujek dymu i tlenku węgla funkcjonuje w wielu krajach europejskich. Wprowadzony został m.in. w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Austrii, Finlandii, Luksemburgu, Danii, Czechach, Norwegii, Szwecji, Łotwie, Estonii i na Litwie. (PAP)

mchom/ agz/ ktl/ ał/