Czy prezydent zawetuje ustawę o pigułce "dzień po"? Wojciech Kolarski odpowiada

2024-03-11 10:42 aktualizacja: 2024-03-11, 15:33
Pigułka "dzień po". Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Pigułka "dzień po". Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Spodziewam się, że prezydent nie podpisze ustawy dotyczącej dostępności tzw. pigułki dzień po bez recepty dla osób powyżej 15 lat - powiedział w poniedziałek minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. W jego ocenie, decyzja prezydenta w tej sprawie prawdopodobnie zapadnie w najbliższych dniach.

"Spodziewam się, że prezydent nie podpisze tej ustawy, że ją zawetuje po prostu" - powiedział Kolarski, pytany w RMF FM o decyzję prezydenta Andrzej Dudy ws. ustawy dotyczącej dostępności tzw. pigułki dzień po bez recepty dla osób powyżej 15 lat, gdy ta ustawa trafi na jego biurko.

"Tego się spodziewam i myślę, że opinia publiczna nie będzie tym zaskoczona, znając poglądy prezydenta (...). Tu chodzi o zdrowie młodych kobiet, młodych dziewcząt" - zaznaczył.

Decyzja prezydenta w sprawie tzw. pigułki dzień - jak mówił Kolarski - "zapewne zapadnie w najbliższych dniach".

"Prezydent był negatywnie nastawiony do projektu, który przyjął Sejm, i który pozwalał na korzystanie z tzw. pigułek dzień po bez recepty. Ta ustawa trafiła do Senatu, nic się nie zmieniło w tej sprawie, czyli 15-latka może - bez żadnej kontroli dorosłego czy lekarza, narażając swoje zdrowie, według tych przepisów - korzystać z tej tabletki" - mówił prezydencki minister.

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego, którą w ubiegłym tygodniu poparł Senat, przewiduje dostępność jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych – octanu uliprystalu – dla osób powyżej 15 lat. Tabletkę z nim (ellaOne) należy zażyć maksymalnie do 120 godzin od współżycia.

Od lipca 2017 r. tzw. tabletki dzień po w Polsce są dostępne tylko na receptę. Istota procedowanych rozwiązań sprowadza się do uchylenia tego przepisu, co pozwoli na stosowanie bezpośrednio decyzji Komisji Europejskiej o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej w procedurze scentralizowanej.

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką dzień po, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji.

Nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży. (PAP)

nl/