Dubrownik zmieni nazwy ulic upamiętniających sojuszników Hitlera

2024-08-02 08:27 aktualizacja: 2024-08-02, 16:47
Stare Misato w Dubrowniku Fot. PAP/EPA/STRINGER
Stare Misato w Dubrowniku Fot. PAP/EPA/STRINGER
Z inicjatywy Światowego Kongresu Żydów burmistrz Dubrownika Mato Franković rozpoczął procedurę zmiany nazw dwóch ulic w Dubrowniku, noszących imiona przedstawicieli Niepodległego Państwa Chorwackiego - marionetkowego państwa sprzymierzonego w czasie II wojny światowej z III Rzeszą.

Ulice nazwane na cześć faszystów Pero Bakicia i dr. Ante Suglja zostaną teraz przemianowane na ulice pisarza Luki Paljetka i Trubadurów z Dubrownika.

"Rada Miejska decyduje o nazwach ulic i placów, dlatego wszystkie propozycje kierowane są do komisji ds. ustalania nazw ulic i placów w dzielnicach miasta. Komisja przekazuje je następnie Radzie Miejskiej do podjęcia ostatecznej decyzji" - podkreśliło biuro burmistrza Dubrownika, cytowane przez telewizję N1.

Burmistrz Franković wywołał w lipcu kontrowersje, gdy podczas otwarcia Parku Pamięci Mate Vuczak Czigra (obrońcy z czasów wojny towarzyszącej rozpadowi Jugosławii - PAP) zakończył swoje przemówienie salutem ustaszy "Za dom spremni". Premier Andrej Plenković określił zawołanie jako niewłaściwe i "politycznie nie do przyjęcia pod każdym względem".

Ustasze, skrajnie nacjonalistyczny i faszystowski ruch z początku XX wieku, otrzymali władzę nad marionetkowym Niepodległym Państwem Chorwackim (NDH) utworzonym na terenie Chorwacji kontrolowanym w czasie II wojny światowej przez państwa Osi. NDH odpowiadało za Holocaust na zajmowanym przez siebie terenie i masowe mordy Serbów, Romów i opozycyjnych Chorwatów. Jednym z symboli ruchu było właśnie zawołanie "Za dom spremni" - "Dla ojczyzny - gotowi". (PAP)

Jakub Bawołek 

kno/