O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Premier Chorwacji: wymaganie od Ukrainy zrzeknięcia się terytorium za pokój jest nie do przyjęcia

Wymaganie od Ukrainy zrzeknięcia się części swojego terytorium w zamian za pokój i zakończenie wojny z Rosją jest nie do przyjęcia - powiedział w czwartek w Budapeszcie premier Chorwacji Andrej Plenković.

Premier Chorwacji Andrej Plenkovic. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF
Premier Chorwacji Andrej Plenkovic. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

"Jeśli chcemy zakończyć wojnę, akceptując naruszenie prawa międzynarodowego, zabicie tysięcy ludzi, zniszczenie ogromnego kraju, i zastosować politykę faktów dokonanych, stworzymy precedens niebezpieczny dla całego świata" - zauważył Plenković podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Budapeszcie.

"Przystając na te warunki, wpadamy w sidła agresora" - dodał chorwacki premier.

Przed rozpoczęciem szczytu prezydent Serbii Aleksandar Vuczić powiedział, że "jego kluczowym przesłaniem będzie to, aby zacząć w końcu rozmowy o pokoju, a nie rozważać wciąż, kto zwycięży w wojnie (na Ukrainie)".

Premier Chorwacji zauważył w komentarzu do tych słów, że "wszyscy chcą pokoju, ale nie takiego, który zniszczy to, na czym opierają się nasze wartości".

Więcej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Leszek Szymański

Zełenski: po zwycięstwie Trumpa więzi USA z Europą powinny zostać zacieśnione

Chorwacja przekazała dotąd Ukrainie pomoc wojskową o wartości około 185 mln euro - wynika z danych ministerstwa obrony Chorwacji. Zagrzeb zaoferował też Kijowowi pomoc w rozminowywaniu kraju i ściganiu zbrodniarzy wojennych, podkreślając swoje doświadczenie zdobyte po wojnie z lat 90. XX wieku, w czasach rozpadu Jugosławii.

Serbia z kolei odmawia dołączenia do międzynarodowych sankcji nakładanych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę oraz utrzymuje stosunki na najwyższym szczeblu z władzami na Kremlu. Belgrad - o czym przypomniał w czwartek prezydent Vuczić - przekazał dotąd Kijowowi pomoc o wartości 52 mln euro, a sam serbski prezydent od rozpoczęcia rosyjskiej agresji kilkakrotnie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ san/ pap

Zobacz także

  • Wołodymyr Zełenski, Donald Trump i JD Vance Fot. JIM LO SCALZO / POOL/PAP/EPA

    Czy Ukraina dojdzie do porozumienia z USA? Wiceszef MSZ zabiera głos

  • Żołnierz wojska polskiego Fot. PAP/Piotr Polak

    Biejat o polskich żołnierzach w Ukrainie: To trudna decyzja, do decyzji potrzebny jest plan pokojowy

  • Pociąg relacji Odessa-Przemyśl na dworcu kolejowym Przemyśl Główny. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Ambasador Ukrainy: po rosyjskiej inwazji Polska dała Ukraińcom poczucie bezpieczeństwa

  • Przechodnie w pobliżu prowizorycznego pomnika poległych ukraińskich żołnierzy i międzynarodowych wolontariuszy na Placu Niepodległości w Kijowie Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

    Ambasadorzy RP i Ukrainy w rocznicę wojny: nic bez Ukrainy o Ukrainie

Serwisy ogólnodostępne PAP