Ekspert: orzeczenie TK próbą arbitralnego wpłynięcia na czynności nadzorcze min. Sienkiewicza

2024-01-18 14:18 aktualizacja: 2024-01-18, 15:10
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Orzeczenie TK traktuję jako próbę arbitralnego wpłynięcia na czynności nadzorcze podejmowane przez ministra Sienkiewicza - powiedział PAP radca prawny Szymon Chmielewski, wspólnik w Kancelarii Dubois i Wspólnicy.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy Kodeksu spółek handlowych (Ksh) o rozwiązaniu i likwidacji spółki akcyjnej, rozumiane w ten sposób, że swoim zakresem regulacyjnym z mocy samej ustawy obejmują także jednostki publicznej rtv, są niekonstytucyjne. Ponadto TK w ogłoszonym w czwartek wyroku TK orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o rtv wyłączający określone zapisy Ksh od stosowania w odniesieniu do jednostek publicznej rtv.

"Dzisiejsze orzeczenie TK należy merytorycznie skrytykować. Wynika z niego treść, która nie wynika z Ustawy o radiofonii i telewizji. Mówimy o artykule 26 ust.4, w którym ustawodawca świadomie i precyzyjnie umożliwił odpowiednie stosowanie Kodeksu spółek handlowych co do spółek medialnych, z wyłączeniem kilku przepisów. Podobne regulacje zawiera także statut TVP" - powiedział PAP Szymon Chmielewski.

Prawnik podkreślił, że "w zakresie nieuregulowanym, w tym również w zakresie likwidacji i powołania likwidatorów statut Telewizji Polskiej odsyła do Ksh".

"Z dzisiejszego orzeczenia TK zdaje się wynikać iż spółki medialne mają być jakimiś superspółkami, których nie można zlikwidować" - ocenił.

"Orzeczenie trybunału traktuję jako próbę arbitralnego wpłynięcia na czynności nadzorcze podejmowane przez ministra Sienkiewicza" - podsumował mec. Chmielewski.

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

jc/