O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ekspert: używanie TikToka budzi emocje ze względu na powiązania z Chinami

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24.

Aplikacja TikTok na smartfonie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/PAP/CTK/Petr Svancara
Aplikacja TikTok na smartfonie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/PAP/CTK/Petr Svancara

W piątek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym.

Odnosząc się do tej wypowiedzi, zastępca redaktora naczelnego portalu CyberDefence24 Szymon Palczewski ocenił, że słowa wiceministra nie powinny budzić sensacji. "Odnoszą się do służbowych urządzeń, które z definicji są wykorzystywane tylko do realizacji zadań w ramach wykonywanej pracy. A TikTok oraz inne aplikacje z założenia mają służyć rozrywce" - powiedział.

Przypomniał, że wytyczne i wewnętrzne regulacje m.in. kancelarii premiera mówią wprost o tym, że telefony wydawane pracownikom administracji państwowej "mają charakter służbowy i nie mogą być wykorzystywane do innych celów".

Zdaniem eksperta używanie TikToka budzi emocje ze względu na powiązania z Chinami.

"Aplikacja, podobnie jak inne platformy społecznościowe, na przykład Facebook i Instagram, domaga się szerokich uprawnień dostępowych. Należy tu jednak brać pod uwagę kontekst polityczny, a nawet szerzej – geopolityczny. Mowa o rywalizacji Zachodu, na czele z USA, i Państwa Środka" - ocenił.

Według Palczewskiego jednym z argumentów przeciw TikTokowi są chińskie regulacje, którym podlega właściciel platformy spółka ByteDance, oraz prawo bezpieczeństwa narodowego Chin uchwalone w 2015 r., które stwarza generalny obowiązek - któremu podlegają obywatele, obywatelki oraz organizacje - współpracy z władzami państwowymi w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

"Jak na razie nikt TikToka "nie złapał na rękę". Nie zmienia to jednak faktu, że sprawa budzi wątpliwości i siłą rzeczy jest przedmiotem politycznych dyskusji" - ocenił Palczewski. (PAP)

autor: Iwona Żurek

sma/

Zobacz także

  • Amazon, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

    Ważą się losy TikToka. Amazon złożył ofertę kupna chińskiej aplikacji

  • Adam Mirek. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    "Chcę pokazać, że nauka nie jest nudna". Polak wśród 50 najważniejszych tiktokowych twórców [WYWIAD]

  • Piotr Kasper i jego Fiat 126p w Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, fot. PAP/Marcin Bielecki

    Maluch, który przejechał 300 tys. km w pięć lat, zdeponowany w muzeum [NASZE WIDEO]

  • Adam Mirek Fot. PAP/Albert Zawada

    Polak wśród 50 najważniejszych światowych twórców na TikToku

Serwisy ogólnodostępne PAP