Ekspert z Muzeum Sportu i Turystki: otwarcie igrzysk, przez kontrowersje, przejdzie do historii [STUDIO PAP]

2024-07-30 15:13 aktualizacja: 2024-07-31, 13:28
Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu, fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu, fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
Ceremonia otwarcia igrzysk towarzyszy nam od 1896 roku. Otwarcie w Paryżu przejdzie do historii w związku z kontrowersjami jakie wywołało mówił we wtorek w Studiu PAP kustosz Muzeum Sportu i Turystki Piotr Banasiak

"Ceremonia otwarcia igrzysk w zasadzie towarzyszy nam od tych pierwszych igrzysk 1896 roku. Ciekawe jest, że gdy igrzyska odbywają się w państwach totalitarnych, lub uznawanych za takie, to ceremonie otwarcia osiągają taką barokową przewrotność. Można tu wspomnieć ceremonię otwarcia w Berlinie w 1936 roku" - mówił PAP kustosz Muzeum Sportu i Turystki Piotr Banasiak

Tegoroczna ceremonia otwarcia igrzysk w Paryżu wzbudziła kontrowersje. Organizatorzy wyrazili nawet żal z tego powodu. Oburzenie wśród chrześcijan wywołała część programu artystycznego ceremonii otwarcia, który wydawał się być parodią słynnego dzieła Leonardo da Vinci "Ostatnia Wieczerza", przedstawiającego Jezusa Chrystusa w otoczeniu uczniów.

"Problemem ceremonii otwarcia igrzysk w Paryżu jest to, że ona bardzo podzieliła ludzi, natomiast ideą było, że otwarcie igrzysk i same igrzyska mają scalać, łączyć. I tu jest pewien problem. Bo dużo ludzi poczuło się obrażonych" - mówił Banasiak.

Ekspert pytany o historię Polaków na igrzyskach przypomniał, że po raz pierwszy Polacy wzięli w nich udział w 1924 roku i wtedy zdobyliśmy pierwsze medale.

"Po raz pierwszy mieliśmy wystartować na igrzyskach w 1920 roku ale konflikt z bolszewikami uniemożliwił nam to (...) Nasz debiut olimpijski przypada na 1924 rok i są to dla nas dobre igrzyska. Adam Królikiewicz zdobywa brązowy medal w zawodach jeździeckich plus kolarze, którzy zdobywają srebro i tak zaczyna się nasza przygoda z igrzyskami" - mówił.

Pierwsze złoto zdobyliśmy cztery lata później. "Kobiety w konkurencjach lekkoatletycznych mogły wystąpić dopiero w 1928 roku. Dla nas to był dobry rok, bo Halina Konopacka zdobyła wtedy pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski" - powiedział.

Jednak pod względem liczby zdobytych medali najlepiej wypadliśmy podczas igrzysk w Moskwie w 1980 roku. To były jednak specyficzne igrzyska przypomniał ekspert.

"Największy sukces odnieśliśmy na igrzyskach w Moskwie w 1980 roku. Tam było ponad trzydzieści medali. Nie ujmując niczego sportowcom, to były igrzyska objęte bojkotem. Tam był też ten słynny gest Kozakiewicza. Tam nie startowały Stany Zjednoczone, Republika Federalna Niemiec" - przypomniał.

Łączny dorobek polskich sportowców w 22 startach w letnich igrzyskach olimpijskich to 298 medali, w tym 72 złote, 89 srebrnych oraz 137 brązowych.

W ostatniej edycji igrzysk w 2021 roku w Tokio biało-czerwoni zdobyli 14, w tym cztery złote oraz po pięć srebrnych i brązowych. To najlepszy wynik od imprezy w Sydney w 2000 roku, gdzie również 14-krotnie stanęli na podium, ale sześć razy na najwyższym stopniu.

Po raz pierwszy reprezentanci Polski uczestniczyli w igrzyskach w Paryżu w 1924 roku, przywożąc znad Sekwany dwa medale - srebrny oraz brązowy. Jako pierwsi stanęli na olimpijskim podium kolarze torowi Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz oraz Franciszek Szymczyk, którzy zajęli drugie miejsce w wyścigu na dochodzenie. Brąz w indywidualnym jeździeckim konkursie skoków przez przeszkody tego samego dnia, 27 lipca, zdobył Adam Królikiewicz.

 

autor: Jarema Jamrożek

sma/