O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Fala eksplozji w Szwecji. Będzie nowe prawo zezwalające na podsłuchiwanie dzieci

Wprowadzimy nowe prawo, aby móc podsłuchiwać dzieci, chcemy przeciwdziałać wykorzystywaniu ich przez gangi do podkładania ładunków wybuchowych - zapowiedział w czwartek premier Szwecji Ulf Kristersson. W styczniu doszło w tym kraju do ponad 30 eksplozji bomb.

Eksplozja w Sztokholmie Fot. HENRIK MONTGOMERY/PAP/EPA
Eksplozja w Sztokholmie Fot. HENRIK MONTGOMERY/PAP/EPA

Więcej

Eksplozja w budynku w dzielnicy Johanneshov w Sztokholmie Fot. FREDRIK SANDBERG/PAP/EPA

Co się dzieje w Szwecji? Wzrost liczby eksplozji i kryzysowa narada policji

"Znajdujemy się w środku nowej fali przemocy, to głównie eksplozje są teraz częstsze, w zasadzie jedna dziennie" - podkreślił Kristersson po czwartkowym posiedzeniu Rady ds. Zwalczania Przestępczości, w skład której wchodzi m.in. policja.

Wcześniej Kristersson obecną sytuację nazwał "wewnętrznym terroryzmem".

W styczniu większość eksplozji bomb lub granatów miała miejsce w ostatnich dniach w regionie Sztokholmu. Wybuchy niszczą drzwi wejściowe, klatki schodowe oraz okna. Lekko rannych zostało kilka osób.

Ładunki podkładane przez dzieci

Według policji ładunki podkładane są często nawet przez 12-13-letnie dzieci werbowane przez gangi za pośrednictwem komunikatorów i mediów społecznościowych. Dla nastolatków jest to dobrze płatna praca. Zleceniodawcami są bossowie gangów, często wydający polecenia z zagranicy.

"Widzimy, że większość tego rodzaju zdarzeń ma związek z wymuszaniem haraczy od przedsiębiorców i osób prywatnych, a już nie chodzi tylko o konflikty między grupami przestępczymi" - podkreśliła szefowa szwedzkiej policji Petra Lundh.

Dodała, że do Sztokholmu sprowadzono 100 dodatkowych funkcjonariuszy policji z innych części kraju. Południowe dzielnice miasta są monitorowane przez drona.

Według ministra sprawiedliwości Gunnara Stroemmera nowe prawo umożliwiające podsłuchiwanie i odczytywanie rozmów osób mających mniej niż 15 lat miało wejść w życie latem 2026 roku. W związku z nadzwyczajną sytuacją ma to stać się wcześniej, w październiku bieżącego roku.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/ mar/
 

Zobacz także

  • Izraelscy żołnierze. Fot. PAP/EPA/	ALAA BADARNEH (zdjęcie ilustracyjne)

    Pod Tel Awiwem wybuchły trzy puste autobusy, policja podejrzewa zamach terrorystyczny

  • Eksplozje w okolicach miasta Engels. Fot. x.com/@nexta_tv

    W Rosji atak dronów na rafinerię ropy w Saratowie. Eksplozje w okolicach miasta Engels

  • Śmigłowiec wielozadaniowy MI-8, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

    HUR informuje o spaleniu trzech rosyjskich helikopterów

  • Lotnisko w Moskwie. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY (zdjęcie ilustracyjne)

    Media: seria eksplozji w Rosji. Moskiewskie lotniska wstrzymały pracę

Serwisy ogólnodostępne PAP