GIS zachęca do aktywnego spędzania czasu i przypomina o zasadach higieny na basenie

2024-02-12 12:32 aktualizacja: 2024-02-12, 12:32
Główny Inspektorat Sanitarny zachęca dzieci i dorosłych do aktywnego spędzania czasu m.in. pływania. Fot. PAP/	Marcin Obara
Główny Inspektorat Sanitarny zachęca dzieci i dorosłych do aktywnego spędzania czasu m.in. pływania. Fot. PAP/ Marcin Obara
Główny Inspektorat Sanitarny zachęca dzieci i dorosłych do aktywnego spędzania czasu m.in. pływania. GIS przypomina, że każdy z użytkowników pływalni powinien przestrzegać zasad higieny. Wzięcie prysznica bezpośrednio przed wejściem do niecki basenowej jest niezbędne – zaznacza sanepid.

GIS wskazuje, że priorytetową kwestią dla pływalni jest zapewnienie użytkownikom wody bezpiecznej dla zdrowia. Parametry mikrobiologiczne i fizykochemiczne wody powinny być odpowiednio często kontrolowane zarówno przez Państwową Inspekcję Sanitarną, jak i właściciela czy zarządcę basenu.

"Przestrzeganie zasad higieny jest dbaniem zarówno o swoje zdrowie, jak i innych pływających" - podkreśla sanepid.

GIS przypomina, by używać czystego stroju kąpielowego, czepka, klapek i ręcznika, a także okularów pływackich, by chronić oczy przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie. W przypadku małych dzieci założyć specjalną pieluszkę do kąpieli. Przypomina też o tym, by przed kąpielą w basenie umyć całe ciało mydłem, oczyścić skórę z kosmetyków, zmyć makijaż z twarzy, umyć włosy szamponem oraz by nie omijać brodzika do płukania stóp, gdyż służy on do dezynfekcji.

"Przed pójściem na basen nie wystarczy umyć się w domu. Bakterie na ciele szybko się mnożą, zwłaszcza kiedy zakładamy ubranie i wychodzimy na zewnątrz. Wzięcie prysznica bezpośrednio przed wejściem do niecki basenowej jest niezbędne" - podkreśla GIS.

Przypomina też, żeby wziąć prysznic po kąpieli w basenie, by zmyć ze skóry i włosów związki chloru, a także drobnoustroje, które były w wodzie oraz by nie załatwiać potrzeb fizjologicznych w wodzie basenowej.

"Bezwzględnie zrezygnuj z basenu, jeśli masz np. biegunkę, infekcję wirusową, grzybicę, zapalenie ucha czy skóry" - podkreśla GIS.

"Nawet osoba zdrowa może przenosić bakterie i wirusy, które mogą być zagrożeniem dla osób mniej odpornych. Na skórze każdego z nas gromadzi się wiele substancji i mikroorganizmów. Kiedy wchodzimy do wody, możemy je sobie wzajemnie przekazywać" - wskazał GIS. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

gn/