O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gniezno. Inauguracja obchodów Roku Świętego, 1000-lecia pierwszych koronacji i 1025-lecia archidiecezji

Obchody Roku Świętego i jubileuszy: 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich w Gnieźnie i 1025-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej zainaugurował w niedzielę w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak.

Prymas Polski kard. Wojciech Polak. Fot. PAP/	Paweł Jaskółka
Prymas Polski kard. Wojciech Polak. Fot. PAP/ Paweł Jaskółka

Jubileusz Zwyczajny Roku Świętego 2025 rozpoczął w noc Bożego Narodzenia papież Franciszek w Bazylice Watykańskiej. W niedzielę abp Wojciech Polak zainaugurował Rok Jubileuszowy w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

„Radość nasza jest tym większa, że Jubileusz Roku Świętego łączy się z jubileuszem koronacji pierwszych królów tutaj, w Gnieźnie, a więc Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta oraz naszej pierwszej królowej Rychezy, a także ze wspomnieniem 1025. rocznicy powstania naszej archidiecezji i metropolii. Jakże więc wielki i jakże obfity to dla nas i przed nami czas łaski” – mówił w homilii prymas.

Więcej

Zobacz galerię (7)
EPA/FABIO FRUSTACI

Pasterka w Watykanie. Papież otworzył Drzwi Święte inaugurując Rok Święty w Kościele [ZDJĘCIA]

„To czas, który nie tylko po raz kolejny pozwala nam sięgać w przeszłość, czerpać obficie z dziejów, o których nam to miejsce wciąż przecież przypomina i mówi. Pozwala również dziękować za to wszystko, co w ciągu tych minionych wieków stąd, z piastowskiego Gniezna, od relikwii świętego Wojciecha, rozlewało się obficie w darze Bożego błogosławieństwa i Bożego miłosierdzia na całą naszą archidiecezję i metropolię, historycznie pierwszą w dziejach naszej ojczyzny i na Polskę całą” - dodał.

Abp Wojciech Polak podkreślał znaczenie Gniezna dla historii Kościoła w Polsce

„Tutaj bowiem, na tej ziemi Mieszka i Bolesława stanął krzyż, znak odkupienia. Tutaj została przyniesiona Ewangelia Jezusa Chrystusa. Tutaj, odrodzeni w wodach chrztu świętego, zostaliśmy zrodzeni do żywej nadziei, która ma moc dać nam życie wieczne. I tutaj też, we wspólnocie Chrystusowego Kościoła, którego korzenie sięgają początków wiary w naszej Ojczyźnie, wciąż i my wszyscy mamy szansę i okazję doświadczać tej prawdy, że nasza nadzieja zawsze jest w istocie również nadzieją dla innych” – powiedział.

Fundacja i erekcja archidiecezji gnieźnieńskiej miała miejsce w latach 999-1000. Na synodzie rzymskim w 999 r., łącznie z kanonizacją św. Wojciecha, papież Sylwester II dokonał kanonicznej erekcji archidiecezji. Na jej pasterza wyznaczył Radzyma Gaudentego. W roku 1000 legat papieski ogłosił dekret o erekcji arcybiskupstwa na zjeździe gnieźnieńskim.

25 lat później Bolesław Chrobry koronował się w katedrze gnieźnieńskiej na króla Polski. Uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta odbyła się w tej samej świątyni 25 grudnia 1025 roku.

Jubileusz koronacji w Gnieźnie dwóch pierwszych królów Polski trwać będzie w Gnieźnie przez większość przyszłego roku. Zaplanowane uroczystości i atrakcje przypomnieć mają Polakom o znaczeniu miasta w historii i zachęcić ich do odwiedzenia pierwszej stolicy Polski.

Według obecnych planów w przyszłym roku w Gnieźnie ma się odbyć Zgromadzenie Narodowe. Także w przyszłym roku planowany jest XII Zjazd Gnieźnieński. (PAP)

rpo/ par/gn/

Zobacz także

  • Pożar kamienicy. Fot. Facebook/Gniezno24.com

    Tragiczny pożar w Gnieźnie. Nie żyją dwie osoby

  • Uczestnicy 7. Pielgrzymki dla Klimatu, która przeszła z Nordymbergi do Monachium fot. Facebook/Klimapilgern

    8. Pielgrzymka dla Klimatu - w tym roku z Gniezna do Berlina

  • Zalane drogi po nawałnicy w Gnieźnie, fot. PAP/Paweł Jaskółka

    Usuwanie skutków nawałnicy w Gnieźnie. MSWiA zapowiada pomoc poszkodowanym

  • Usuwanie skutków nawałnicy w Gnieźnie, fot. PAP/Paweł Jaskóła

    Nawałnica w Gnieźnie. Synoptyk: to było nieszczęśliwe zdarzenie

Serwisy ogólnodostępne PAP