O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Hiszpańskie media: 5 proc. PKB na obronność to "podatek imperialny" Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump chce wprowadzenia "podatku imperialnego", czyli poziomu 5 proc. PKB na obronność dla krajów NATO, aby zwiększyć sprzedaż amerykańskiego uzbrojenia – komentują w niedzielę hiszpańskie media.

Amunicja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/RONALD WITTEK
Amunicja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/RONALD WITTEK

Więcej

Donald Trump. fot. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/PAP/EPA

Trump: Europa jest nam winna ponad 100 mld dol. za wsparcie Ukrainy

Kataloński dziennik "La Vanguardia" określił propozycję prezydenta elekta USA, aby kraje NATO przeznaczały nawet 5 proc. PKB na obronność, mianem "podatku imperialnego". W opinii dziennika Trump szuka "zmniejszenia chronicznego deficytu handlowego m.in. poprzez zwiększenia sprzedaży broni swoim partnerom".

"W poprzedniej kadencji Trump ustawił poprzeczkę na poziomie 2 proc., więc jest to znaczny wzrost. W przypadku Hiszpanii oznaczałoby to wydatki wyższe o prawie 40 mld euro rocznie" – zauważyła gazeta. "Zalewanie świata dolarami już nie wystarcza; deficyt musi zostać zmniejszony poprzez sprzedaż znacznie większej ilości broni" – oceniła "La Vanguardia".

"Europejczycy powinni unikać jakichkolwiek negocjacji z Trumpem na własną rękę: wszyscy wyszliby na tym osłabieni, nawet jeśli zyskają chwilową korzyść" – twierdzi z kolei w komentarzu redakcyjnym dziennik "El Pais".

Gazeta przypomina, że zobowiązanie wynikające z umów międzynarodowych, w tym poszanowanie granic i suwerenności innych państw, nie mają żadnego znaczenia dla Trumpa.

"Wiarygodność kogoś, kto składa takie oświadczenia (jak w przypadku Kanady, Kanału Panamskiego czy Grenlandii – PAP) zaledwie kilka dni przed objęciem urzędu prezydenta, jest wątpliwa. Kto uwierzy w gwarancje, jakie może on zaoferować Ukrainie, aby usiadła i negocjowała pokój z Rosją w zamian za oddanie części swojego terytorium?" – pyta "El Pais".

Według dziennika jedynie Władimir Putin może czerpać korzyści z postawy przyszłego lokatora Białego Domu. Kreml widzi w niej poparcie na swojej inwazji przeciwko Ukrainie i ingerencji w procesy polityczne suwerennych krajów, w tym aneksje terytoriów.

Donald Trump jednocześnie "zachęca Chiny do podążania tą samą drogą w Azji" – dodaje "El Pais".

Z Madrytu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ sp/ grg/

Zobacz także

  • Flaga NATO. Fot. EPA/TOMS KALNINS

    Łotewski wywiad: Rosja przez sabotaże przygotowuje się do możliwej militarnej konfrontacji z NATO

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Szef MON: kraje NATO zadeklarowały zaangażowanie w działania Straży Bałtyckiej

  • Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Tusk: zaproponowałem stworzenie misji na Morzu Bałtyckim

  • NATO (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Adam Warżawa

    Ekspert ds. bezpieczeństwa: wszystkie kraje NATO powinny zrobić rachunek sumienia

Serwisy ogólnodostępne PAP