O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Łotewski wywiad: Rosja przez sabotaże przygotowuje się do możliwej militarnej konfrontacji z NATO

Rosyjskie służby wywiadowcze rozwijają możliwości przeprowadzania coraz większych aktów sabotażu w Europie. To część przygotowań Moskwy do możliwej konfrontacji militarnej z NATO w perspektywie długoterminowej – wynika z raportu łotewskiej służby wywiadowczej.

Flaga NATO. Fot. EPA/TOMS KALNINS
Flaga NATO. Fot. EPA/TOMS KALNINS

Więcej

Amunicja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/RONALD WITTEK

Hiszpańskie media: 5 proc. PKB na obronność to "podatek imperialny" Trumpa

W 2024 r. przypadki sabotaży, za którymi stoi Rosja, były coraz liczniejsze, a dotkniętych nimi zostaje coraz więcej krajów europejskich. "Nowy trend potwierdza, że Rosja jest już w stanie bezpośredniej konfrontacji z Zachodem i rozszerza możliwości przeprowadzania ataków o większej intensywności, na większą skalę i na coraz ważniejsze cele, np. infrastruktury krytycznej" – podkreślono w opublikowanym w poniedziałek raporcie Łotewskiego Biura Ochrony Państwa (SAB).

"Względna prostota, mały rozgłos sabotażu – podkreślono – wskazują, że możliwości Rosji znajdują się obecnie w początkowej fazie rozwoju". "Jest bardzo prawdopodobne, że rosyjskie służby testują obecnie europejską reakcję i zdolność do zapobiegania takim incydentom" – czytamy.

Łotewski wywiad szacuje, że w 2025 r., ze względu na koncentrację znacznych zasobów i sił rosyjskich na Ukrainie, prawdopodobieństwo militarnego starcia Rosja-NATO jest "raczej niskie". Jednak – zauważono – w razie zamrożenia tego konfliktu Moskwa byłaby zdolna w ciągu 5 lat zwiększyć swoją obecność wojskową przy północno-wschodniej flance NATO, w tym na granicy państw bałtyckich. Taki scenariusz znacznie zwiększyłby zagrożenie militarne dla NATO ze strony Rosji – stwierdzono w raporcie.

"Aby utrzymać bezpieczeństwo, musimy rozwijać naszą siłę. Nikt nie próbuje atakować silnych i pewnych siebie" – podkreślił w komentarzu Egils Zviedris, szef agencji wywiadowczej.

SAB ujawniło również przypadki różnego rodzaju ataków na Łotwie, w tym cybernetycznych, które dotąd nie zyskały większego publicznego rozgłosu. Chodzi m.in. o ataki na krajowych operatorów telekomunikacyjnych, np. poprzez zakłócenie działania satelity, gdy atakujący podmienił sygnał, transmitując rosyjski kanał propagandowy.(PAP)

pmo/ mms/ grg/

Zobacz także

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Szef MON: kraje NATO zadeklarowały zaangażowanie w działania Straży Bałtyckiej

  • Amunicja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/RONALD WITTEK

    Hiszpańskie media: 5 proc. PKB na obronność to "podatek imperialny" Trumpa

  • Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Tusk: zaproponowałem stworzenie misji na Morzu Bałtyckim

  • NATO (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Adam Warżawa

    Ekspert ds. bezpieczeństwa: wszystkie kraje NATO powinny zrobić rachunek sumienia

Serwisy ogólnodostępne PAP