O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ekspert ds. bezpieczeństwa: wszystkie kraje NATO powinny zrobić rachunek sumienia

Wszystkie kraje NATO powinny zrobić rachunek sumienia i zastanowić się, jak nadal działać wspólnie – powiedział PAP ekspert ds. bezpieczeństwa Artur Dubiel po wizycie w Polsce sekretarza generalnego NATO Marka Rutte.

NATO (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Adam Warżawa
NATO (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Adam Warżawa

Więcej

Prezydent RP Andrzej Duda. fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent: gdyby w 2008 r. nie zablokowano akcesji Ukrainy i Gruzji do NATO, nie doszłoby do wojny

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte w środę spotkał się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas konferencji prasowej wskazał Polskę jako kraj, który daje przykład w kwestii wydatków na obronność, rozbudowuje własną armię oraz udziela ogromnej pomocy Ukrainie.

„Żadne wyrywkowe działania nie wystarczą. Muszą one być systemowe i kompleksowe. Zarówno jeśli chodzi o działania w poszczególnych krajach, jak i w ramach całego NATO. Dlatego wszystkie kraje NATO powinny zrobić rachunek sumienia i zastanowić się, jak nadal działać wspólnie” – powiedział PAP ekspert ds. bezpieczeństwa Artur Dubiel, który wykłada na Uniwersytecie WSB Merito i tworzy podcast „Na celowniku”.

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej powiedział, że ma z Markiem Rutte podobne podejście do sytuacji Ukrainy. Podkreślił, że wszystkim przywódcom europejskim powinna przyświecać zasada „Nic o Ukrainie bez Ukrainy”.

„W tym kontekście nie wiemy, co planuje prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump. (…) Musimy pamiętać, kto w NATO gra pierwsze skrzypce. Zapowiada się niestety swego rodzaju gra Ukrainą na linii Stanu Zjednoczone – Unia Europejska. Kluczowa będzie odpowiedź na pytanie, czy wypowiedzi o zakończeniu wojny w jeden dzień i ograniczeniu dotychczasowego wsparcia dla Ukrainy, to tak naprawdę nie jest przede wszystkim kwestia presji na poszczególne kraje UE” – ocenił Artur Dubiel.

Zdaniem eksperta spotkania takie jak te, które Mark Rutte odbył z Donaldem Tuskiem i Andrzejem Dudą, to nie tylko kwestia symboliki. Często zapadają na nich ustalenia i decyzje, o których opinia publiczna dowiaduje się z czasem.

Artur Dubiel wyjaśnił, że „NATO czy Unia Europejska to podmioty międzynarodowe, gdzie nie zawsze interesy wszystkich krajów się pokrywają. Oczywiście główne cele, takie jak współpraca i rozwój, są zbieżne, ale punkty widzenia bywają różne”. W związku z tym ważne są wizyty przedstawicieli tych instytucji w poszczególnych krajach.(PAP)

pato/ godl/ lm/ grg/

Zobacz także

  • Flaga NATO. Fot. EPA/TOMS KALNINS

    Łotewski wywiad: Rosja przez sabotaże przygotowuje się do możliwej militarnej konfrontacji z NATO

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Szef MON: kraje NATO zadeklarowały zaangażowanie w działania Straży Bałtyckiej

  • Amunicja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/RONALD WITTEK

    Hiszpańskie media: 5 proc. PKB na obronność to "podatek imperialny" Trumpa

  • Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Tusk: zaproponowałem stworzenie misji na Morzu Bałtyckim

Serwisy ogólnodostępne PAP