O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Irakijczyk z Guantanamo nie chce być przeniesiony do więzienia w swoim kraju

Przebywający w więzieniu w Guantanamo 63-letni Irakijczyk, który przyznał się do winy w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne, złożył pozew w sądzie federalnym w USA, domagając się wstrzymania planów przeniesienia go do więzienia w jego kraju. Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.

Teren Guantanamo. Fot. PAP/Inga Czerny
Teren Guantanamo. Fot. PAP/Inga Czerny

Jak podał „New York Times” petycja prawników mężczyzny upubliczniła negocjacje w sprawie przeniesienia. Al-Hadi utrzymuje, że jego prawdziwe nazwisko brzmi Nashwan al-Tamir i jest najstarszym, najbardziej niepełnosprawnym więźniem w wyniku choroby kręgosłupa. W 2022 roku w związku z zarzutami o zbrodnie wojenne przyznał się do odpowiedzialności za działania niektórych sił pod jego dowództwem.

Według obrońców, USA zamierzają umieścić go w prowadzonym przez rząd iracki więzieniu Karkh pod Bagdadem, dawnym miejscu amerykańskich zatrzymań Camp Cropper.

„Ze względu na niezliczone problemy z irackim systemem więziennym, pan al-Tamir nie może być bezpiecznie umieszczony w irackim więzieniu. Ponadto nie wierzy, że rząd iracki może zapewnić mu opiekę medyczną, której potrzebuje wobec schorzeń, które uległy pogorszeniu z powodu niewystarczającej opieki medycznej podczas pobytu w Guantanamo” – argumentowali prawnicy.

Pozew ma na celu udaremnienie porozumienia, które jest częścią wysiłków administracji prezydenta Joe Bidena, mających na celu zmniejszenie liczby więźniów w Guantanamo przed objęciem urzędu przez Donalda Trumpa. Pentagon powiadomił Kongres o tym planie 13 grudnia. Irakijczyk może zostać przetransportowany z Guantanamo w tygodniu rozpoczynającym się 12 stycznia.

Prawnicy powołali się na raport Departamentu Stanu z 2023 roku z obawami o naruszenia praw człowieka w Iraku, w tym „surowych i zagrażających życiu warunkach więziennych”. Obrońcy zwrócili się do sądu o zakaz przeniesienia ich klienta na czas trwania rozprawy.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ zm/kgr/

Zobacz także

  • fot. PAP/EPA/ANSA/ETTORE FERRARI

    Franciszek ujawnił, że udaremniono dwa zamachy na jego życie

  • Flaga USA w amerykańskiej bazie wojskowej Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    Atak rakietowy na bazę USA w Iraku. Kilku żołnierzy zostało rannych

  • Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

    Prezydent Turcji po raz pierwszy od 13 lat składa wizytę w Iraku

  • W odpowiedzi na atak na amerykańską bazę w Jordanii Waszyngton ostrzelał powiązane z Iranem cele w Syrii i Iraku. Fot. PAP/EPA/ALI BALLI (zdjęcie ilustracyjne)

    Wzrost napięcia na linii USA-Iran. Szef MSZ Turcji ostrzega

Serwisy ogólnodostępne PAP