O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Janusz Kowalski: ponownie wstąpiłem do PiS

Poseł Janusz Kowalski poinformował w Studiu PAP, że po 22 latach ponownie wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, cały obóz konserwatywny, narodowy, suwerennościowy powinien być dzisiaj w PiS-ie.

Kowalski w poniedziałek w Studiu PAP, pytany o to, czy zamierza wstąpić do PiS - po tym jak w czerwcu opuścił szeregi Suwerennej Polski, jednocześnie pozostając w klubie PiS - potwierdził, że właśnie dołączył do partii.

"W zeszłym tygodniu prezes PiS Jarosław Kaczyński pogratulował mi ponownego wejścia do Prawa i Sprawiedliwości. Jestem już członkiem partii i uważam, że wokół PiS powinna gromadzić się cała prawica po to, by wygrać wybory prezydenckie w 2025 roku i parlamentarne w 2027 roku. Nie ma wrogów na prawicy, cały obóz konserwatywny, narodowy, suwerennościowy powinien być dzisiaj w PiS-ie" - ocenił Kowalski.

Zdaniem polityka wyzwania, które stoją przez polską prawicą, w tym wybory prezydenckie w 2025 r., wymagają jej pełnej integracji i ma nadzieję, że również jego koledzy z SP podczas kongresu PiS 12 października postanowią o dołączeniu do tej partii. Jak mówił, odszedł z Suwerennej Polski, "dając pewnego rodzaju sygnał, że może warto rozważyć integrację z Prawem i Sprawiedliwością". "To dlatego, że ta cała koncepcja tzw. demokracji walczącej premiera Donalda Tuska, czyli łamania praworządności, nierespektowania prawa, wymaga ekstraordynaryjnych działań" - ocenił.

Pytany o to, czy oznacza to koniec SP w obecnym kształcie odparł, że to przede wszystkim początek nowego rozdziału Zjednoczonej Prawicy. Podkreślił, że wszyscy politycy funkcjonujący w klubie PiS powinni działać w ramach jednej organizacji partyjnej, aby "nie było napięć" i by można skupić się na wspólnym budowaniu struktur oraz przygotowań do kolejnych wyborów prezydenckich, parlamentarnych, europejskich i samorządowych.

Pierwotnie kongres PiS, na którym prawdopodobnie miało dojść do połączenia PiS i SP, miał się odbyć 28 września, jednak ze względu na sytuację powodziową został przełożony na 12 października.

Janusz Kowalski do parlamentu po raz pierwszy dostał się w 2019 roku. W latach 2014–2015 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Opola. Był sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych w latach 2019–2021 oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 2022–2023. (PAP)

Rozmawiał Adrian Kowarzyk

amk/ sdd/ js/ know/

Zobacz także

  • Ukraińscy żołnierze. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/MARIA SENOVILLA

    Eksperci Defence24.pl: osiągnięcie pokoju na Ukrainie w tym roku mało prawdopodobne

  •  Marek Budzisz. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Marek Budzisz ws. Jasionki: dyslokacja żołnierzy USA - zapowiedź generalnej zmiany ich obecności w Europie

  • Praca (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Adam Warżawa

    Prof. Żukowska: osoby z pokolenia Z oczekują, że szef będzie opiekuńczym przywódcą

  • Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Paszyk: państwo nie może traktować przedsiębiorców jak potencjalnych oszustów

Serwisy ogólnodostępne PAP