O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Jest decyzja sądu w sprawie kopalni Turów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił dzisiaj postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącej wydobycia węgla w kopalni Turów. Powodem tego jest brak prawomocnego zakończenia toczącego się równolegle postępowania przed GDOŚ z wniosku PGE GiEK o zmianę zaskarżonej decyzji środowiskowej.

Bogatynia. Węglowa elektrownia cieplna, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział w Turowie. Fot. PAP/Tomasz Golla
Bogatynia. Węglowa elektrownia cieplna, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział w Turowie. Fot. PAP/Tomasz Golla

Jak uzasadniła tę decyzję sędzia Agnieszka Wójcik, zgodnie z przepisami sąd administracyjny był zobowiązany do zawieszenia postepowania sądowego z urzędu.

Jak wyjaśnił PAP mec. Bartosz Rogala, pełnomocnik Greenpeace, jeszcze przed zaskarżeniem przez ekologów decyzji środowiskowej, inwestor złożył do GDOŚ wniosek o zmianę tej decyzji. W ostatnim czasie PGE GiEK wycofał ten wniosek, w konsekwencji tego GDOŚ wydał decyzję o umorzeniu postepowania administracyjnego w tej sprawie.

Sędzia Wójcik pokreśliła w czwartek, że do czasu uprawomocnienia się tego postanowienia o umorzeniu, sąd administracyjny musiał zawiesić postępowanie sądowe ws. skarg organizacji ekologicznych.

Skargi ekologów rozpatrywane przez WSA dotyczą decyzji środowiskowej GDOŚ z 30 września 2022 r o „Kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia". Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Zarzuty tych organizacji odnoszą się m.in. raportu inwestora o oddziaływaniu na środowisko, który był podstawą wydania decyzji przez GDOŚ.

Zaskarżona do sądu decyzja GDOŚ częściowo uchyla, a częściowo utrzymuje w mocy wcześniejszą decyzję środowiskową w tej sprawie wydaną przez RDOŚ. W lutym 2023 r. opierając się na decyzji GDOŚ z jesieni 2022 r., minister klimatu i środowiska przedłużył koncesję dla Turowa poza 2026 r. - do 2044 r.(PAP)

Autor: Mateusz Mikowski, Marcin Jabłoński

jc/

Zobacz także

  • Tereny elektrowni Turów Fot. PAP/Aleksander Koźmiński

    Tusk: będziemy bronić Turowa, ale nie kosztem ludzi po stronie czeskiej

  • Widok na kopalnię Turów. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Wiceminister Kropiwnicki: funkcjonowanie kopalni Turów nie jest zagrożone

  • Tereny kopalni Turów. Fot. PAP/Aleksander Koźmiński

    Minister klimatu: już dziś trzeba myśleć o ograniczaniu wpływu na środowisko obiektów, takich jak Turów

  • Kopalnia Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Fot. PAP/Aleksander Koźmiński

    Związkowcy z Turowa rozważają wszczęcie sporu zbiorowego

Serwisy ogólnodostępne PAP