Jest wstępna zgoda prezydenta na powołanie Agnieszki Bartol-Saurel na ambasadora RP przy UE

2024-11-22 16:19 aktualizacja: 2024-11-22, 22:53
Sekretarz stanu w KPRM Agnieszka Bartol-Saurel (L). Fot. PAP/	Rafał Guz
Sekretarz stanu w KPRM Agnieszka Bartol-Saurel (L). Fot. PAP/ Rafał Guz
Prezydent Andrzej Duda wyraził wstępną zgodę na powołanie Agnieszki Bartol-Saurel na stanowisko Stałego Przedstawiciela przy UE w randze ambasadora - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak. Zaznaczył, że pismo w tej sprawie zostało przekazane do MSZ.

"Jakiś czas temu przyszło z MSZ pismo od ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z prośbą o zgodę na kandydaturę jednego ambasadora, Agnieszka Bartol-Saurel, która ma objąć stanowisko stałego przedstawiciela RP przy UE i prezydent taką wstępną zgodę wyraził. Odpowiedź ta została wczoraj do MSZ przekazana, co pokazuje, że gdy są zachowywane dotychczasowe dobre procedury, gdy jest przestrzegane prawo i obyczaj, to nie można mówić, że po stronie prezydenta jest jakieś blokowanie. Pokazuje to też przykład nominacji generalskich" - powiedział PAP Pawlak.

Zaznaczył, że spodziewa się, że teraz, zgodnie z przepisami prawa, ta kandydatura będzie opiniowana przez sejmowe komisje. "Później spodziewamy się kolejnego stosownego pisma do prezydenta w sprawie nominacji i mianowania nowej pani ambasador, stałego przedstawiciela RP przy UE" - powiedział Pawlak.

Agnieszka Bartol-Saurel przejęła obowiązki szefowej Stałego Przedstawicielstwa przy UE w końcu października. Na stanowisku zastąpiła Piotra Serafina, który ma zostać unijnym komisarzem ds. budżetu.

Przejęcie obowiązków szefowej Stałego Przedstawicielstwa oznacza też powrót Bartol-Saurel do Brukseli po kilkumiesięcznej przerwie - nowa dyrektora SP RP pracowała w unijnej stolicy łącznie 20 lat.

Od lutego Bartol-Saurel pełniła stanowisko sekretarza stanu w kancelarii premiera; była też tzw. szerpą premiera Donalda Tuska - reprezentowała Polskę podczas przygotowań unijnych szczytów szefów państw i rządów w ramach Rady Europejskiej.

Bartol-Saurel urodziła się 10 lipca 1972 r. w Warszawie. Jest absolwentką Uniwersytetu w Nancy i Kolegium Europejskiego w Natolinie, w którym następnie pracowała. Była również zatrudniona w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

W 2002 r. jako jedyna przedstawicielka krajów przystępujących do UE weszła w skład Sekretariatu Konwentu Europejskiego, któremu przewodził były francuski prezydent Valery Giscard d'Estaing i który opracował konstytucję dla Europy (ostatecznie nie weszła w życie). Następnie Bartol dołączyła do zespołu Sekretariatu Rady UE, który był zaangażowany w prace nad traktatem lizbońskim.

Od 2003 r. pracowała w Radzie UE, specjalizując się w obszarach polityki spójności i usług finansowych; od 2009 r. była odpowiedzialna za sprawy instytucjonalne i budżet UE, następnie zajmowała się Radą Europejską, w tym projektowaniem konkluzji szefów państw lub rządów UE.

W 2016 r. została dyrektorką gabinetu sekretarza generalnego Rady UE, a w 2022 r. - dyrektorką generalną ds. komunikacyjnych w Radzie UE.

Bartol mówi biegle po francusku i angielsku, a także zna włoski i rosyjski.

Szef MSZ Radosław Sikorski mówił w październiku, że od czasu powołania nowego rządu bilans nominacji ambasadorskich w wykonaniu prezydenta "wynosi zero" i że "na to wygląda, pan prezydent podjął strajk konstytucyjny".

Andrzej Duda, pytany o tę kwestię podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Korei Południowej, ocenił z kolei, że premier Donald Tusk wraz z ministrem spraw zagranicznych próbuje "de facto - pozbawić prezydenta prerogatywy nominowania ambasadorów". "Jeżeli chcą prowadzić wojenkę z prezydentem kosztem polskich spraw, łamiąc przy okazji procedury, które obowiązywały przez 35 lat, tym samym podważając zapisy polskiej konstytucji, to mam nadzieję, że zostaną za to przez moich rodaków rozliczeni" - mówił prezydent.

Zgodnie z konstytucją, Prezydent Rzeczypospolitej w zakresie polityki zagranicznej współdziała z Prezesem Rady Ministrów i właściwym ministrem.

Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej, ambasadora mianuje i odwołuje prezydent. Minister właściwy do spraw zagranicznych przed skierowaniem wniosku zasięga opinii Konwentu Służby Zagranicznej. W skład Konwentu wchodzą: minister właściwy do spraw zagranicznych lub wskazany przez niego członek kierownictwa urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych jako przewodniczący; szef Służby Zagranicznej; przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. (PAP)

wni/ mok/ js/gn/