O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Junta w Nigrze nakazała szefowej misji ONZ opuszczenie kraju w ciągu 72 godzin

Rządząca w Nigrze junta, która przejęła władzę w lipcowym zamachu stanu, zażądała, by szefowa misji ONZ Louise Albin opuściła kraj w ciągu 72 godzin - poinformowała w środę agencja Reutera.

Zwolennicy junty w Niamey, stolicy Nigru, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO
Zwolennicy junty w Niamey, stolicy Nigru, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

Nie jest to pierwszy przypadek wydalenia dyplomaty przez samozwańczą władzę w Nigrze. W sierpniu junta zażądała, by kraj opuścił ambasador Francji Sylvain Itte. Pomimo protestów strony francuskiej puczyści dopięli swego i pod koniec września ambasador wyjechał z Nigru.

Również w środę amerykańska stacja ABC News przekazała, że po ponad dwóch miesiącach po przejęciu władzy przez wojskowych Stany Zjednoczone oficjalnie uznały obalenie prezydenta Mohameda Bazouma Nigru za zamach stanu i ograniczają pomoc finansową. Wyżsi urzędnicy administracji, na których powołuje się stacja, powiedzieli, że Stany Zjednoczone podjęły działania po wyczerpaniu wszystkich możliwości zachowania porządku konstytucyjnego w zachodnioafrykańskim kraju, „w tym wezwaniu przywódców wojskowych do przywrócenia rządów cywilnych w ciągu czterech miesięcy zgodnie z konstytucją”.

Uznanie zamachu stanu wiąże się z zawieszeniem pomocy antyterrorystycznej i szkoleń wojskowych, a także wstrzymaniem niektórych programów pomocy zagranicznej o wartości setek milionów dolarów.

Ambasador USA w Nigrze Kathleen FitzGibbon pozostaje na miejscu, utrzymując kontakty z juntą wojskową, zwaną przez siebie samą Narodową Radą Ochrony Ojczyzny (CNSP) - przekazała ABC News.

Wcześniej wszelką pomoc dla kraju zawiesiła Francja, której żołnierze także musieli opuścić kraj.

26 lipca nigerskie wojsko obaliło demokratycznie wybranego prezydenta Bazouma. Był on jednym z ostatnich prozachodnio nastawionych przywódców w Afryce Subsaharyjskiej. Dwa dni później generał Abdourahamane Tchiani, dowodzący od 2011 roku Gwardią Prezydencką, ogłosił się nowym przywódcą. (PAP)

sma/

Zobacz także

  • Rosyjska flaga podczas protestów w Nigrze, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

    Już nie tylko Mali. Kolejny afrykański kraj zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą

  • Mieszkańcy Nigru z flagą Rosji, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

    "Spectator": Rosja zwycięża w rywalizacji z Zachodem w Afryce

  • Kreml. Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski

    ISW: rosyjski resort obrony dąży do wzmocnienia wpływów Moskwy w Afryce

  • Zwolennicy militarnej Junty w Nigrze, fot. PAP/EPA/ISSIFOU DJIBO

    ISW: Niger wypowiedział umowę o współpracy wojskowej z UE i zawarł analogiczne porozumienie z Rosją

Serwisy ogólnodostępne PAP