Karnowski: uroczystości pokazują naszą pamięć o Pawle Adamowiczu i brak zgody na to, co się stało

2024-01-13 09:45 aktualizacja: 2024-01-13, 19:11
Paweł Adamowicz. Fot. PAP/Adam Warżawa
Paweł Adamowicz. Fot. PAP/Adam Warżawa
Uroczystości w Gdańsku w piątą rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza pokazują naszą pamięć i brak zgody na to, co się stało - powiedział w sobotę w RMF FM poseł KO Jacek Karnowski. To już 5 lat, a każdy z nas ciągle czuje Pawła wokół siebie, bo to był bardzo mądry, dobry człowiek - dodał.

13 stycznia 2023 r. mija pięć lat od zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do którego doszło w 2019 r. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na starym mieście w Gdańsku. Prezydent zmarł dzień później po ciosach zadanych nożem przez Stefana Wilmonta.

Adamowicza wspominał w rozmowie z RMF FM poseł KO, b. prezydent Sopotu, a prywatnie jego przyjaciel Jacek Karnowski. Przypomniał, że w Gdańsku zaplanowano na sobotę uroczystości upamiętniające zmarłego prezydenta.

Karnowski podkreślił, że uroczystości "pokazują naszą pamięć i brak zgody na to, co się stało". "To już 5 lat, a każdy z nas ciągle czuje Pawła wokół siebie, bo to był bardzo mądry, dobry i taki przyjacielski człowiek. Z drugiej strony chcielibyśmy też taki sygnał, że nie ma zgody na wszelkiego typu hejt, bezpodstawne oskarżenia, na takie obrzucanie ludzi słowami, które są bardziej dotkliwe niż kamienie. I te słowa, które przez wiele, wiele lat raniły Pawła i jego rodzinę, jego najbliższych doprowadziły do tego, że rękami szaleńca został zamordowany" - powiedział Karnowski.

Pytany, czy ta zbrodnia czegoś nas nauczyła, odparł, że "niestety nie". "To jest bardzo smutne. Pamiętam atmosferę w kościele, pogrzebu, przepiękne słowa ojca Ludwika Wiśniewskiego, ale myślę, że niestety niewielu z nas, mówię specjalnie z nas, bo nikt z nas nie jest bez winy, nie do końca przejęło się tymi słowami" - dodał Karnowski.

W sobotę w Gdańsku o godz. 19 rozpocznie się Światełko dla Pawła Adamowicza z udziałem premiera Donalda Tuska i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej na placu pomiędzy Katownią a Złotą Bramą. Pół godziny później odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa w Bazylice Mariackiej, a na godz. 20 zaplanowano widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców w Bazylice Mariackiej. Uroczystości będą transmitowane na stronie magistratu www.gdansk.pl. Wcześniej odbędzie się też koncert carillonowy (godz. 12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta), a także ogłoszony zostanie laureat Nagrody im. Prezydenta Adamowicza (IKM, Kunszt Wodny, godz. 16).

Zabójca Adamowicza został skazany nieprawomocnie na dożywotnie więzienie w marcu 2023 r. W przyszłym tygodniu ruszy przed sądem proces apelacyjny.

Sąd Okręgowy w Gdańsku zdecydował, że m.in. z uwagi na publiczny charakter zbrodni i zainteresowanie sprawą opinii publicznej, można upublicznić dane i wizerunek Stefana Wilmonta. Sam oskarżony też domagał się ujawnienia swoich danych.(PAP)

Polityka wobec samorządów

Karnowski był pytany w radiu RMF FM o politykę rządu wobec samorządów i planowane działania legislacyjne.

"Mogę obiecać nową ustawę o finansach i taką mam odpowiedź od pana ministra finansów pana Andrzeja Domańskiego i od pana premiera (Donalda Tuska-PAP), że analizy już pierwsze trwają" - powiedział Karnowski.

Jak dodał również organizacje, do których należy - Ruch Samorządowy Tak dla Polski i Związek Miast Polskich, mają przygotowane projekty ustaw w tej sprawy. "Będziemy rozmawiać zdecydowanie o reformie finansów, bo dochody bieżące gmin są fatalne" - ocenił poseł KO.

Zaznaczył, że premier wspólnie z szefem MF dokonali "ukłonu" w projekcie budżetu i przewidzieli w nim tzw. subwencję rozwojową, która częściowo wyrównuje straty finansowe samorządów.

"Dołożyli także nam w tym projekcie budżetu, który mam nadzieję będzie zatwierdzony, pieniądze na podwyżki dla nauczycieli przedszkolnych. (...) Już pierwsze pieniądze, to jest około 5 mld zł dodatkowe zostały znalezione w tym budżecie, których nie przewidział rząd Prawa i Sprawiedliwości dla samorządów, bo je notorycznie okradał" - powiedział Karnowski.

Zapowiedział reformę finansów publicznych i dalszą decentralizację państwa, jeżeli chodzi o wody polskie, fundusze ochrony środowiska, sprawy kuratorów.

"Jest zespół samorządowy, który pracuje w parlamencie, między Sejmem a Senatem nad tym, żeby jak najszybciej opracować tę zmianę ustawy o finansach. My wczoraj mieliśmy spotkanie tego zespołu z panem ministrem Tomaszem Szymańskim z MSWiA, ja rozmawiałem wielokrotnie z panem Andrzejem Domańskim, ministrem finansów i jak najszybciej będziemy pracowali nad tą zmianą złego prawa finansowego dla gmin" - podkreślił Karnowski.

Wyraził także przekonanie, że kwota wolna od podatku do 60 tys. wejdzie w życie. "Mamy też obietnicę pana premiera Tuska i pana ministra Domańskiego, że straty z tego spowodowane będą wyrównane w inny sposób. Rozmawiamy m.in. o większym PIT" - dodał poseł KO.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

pp/