O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kiedy zacznie działać Ministerstwo Przemysłu? Podano datę

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. utworzenia Ministerstwa Przemysłu wejdzie w życie 1 marca br. - wynika z projektu opublikowanego we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakładane jest wydzielenie z MAP komórek obsługujących dział: gospodarka złożami kopalin.

Minister Czarnecka: w związku z planowanym utworzeniem Ministerstwa Przemysłu niezbędne jest niezwłoczne wydanie odpowiedniego rozporządzenia Rady Ministrów. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Minister Czarnecka: w związku z planowanym utworzeniem Ministerstwa Przemysłu niezbędne jest niezwłoczne wydanie odpowiedniego rozporządzenia Rady Ministrów. Fot. PAP/Zbigniew Meissner

We wtorek na stronach RCL opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. utworzenia Ministerstwa Przemysłu. „Tworzy się Ministerstwo Przemysłu w drodze przekształcenia Ministerstwa Aktywów Państwowych” - zakłada projekt.

„Przekształcenie (…) polega na wyłączeniu z Ministerstwa Aktywów Państwowych, obsługującego sprawy działów administracji rządowej aktywa państwowe, łączność i gospodarka złożami kopalin, komórek organizacyjnych obsługujących sprawy działu administracji rządowej gospodarka złożami kopalin oraz pracowników obsługujących sprawy tego działu” - uściśla projekt.

„Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2024 r.” - wskazuje opublikowany projekt.

Więcej

Koniec protestu przewoźników na granicy z Ukrainą. Fot. PAP/	Wojtek Jargiło

Koniec protestu przewoźników na granicy z Ukrainą. Podpisano porozumienie

W uzasadnieniu zaznaczono, że projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie o Radzie Ministrów, zgodnie z którym ministerstwo tworzy, znosi lub przekształca Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia.

Uzasadnienie wyjaśnia, że utworzenie ministerstwa związane jest z powołaniem w skład Rady Ministrów Ministra Przemysłu, a projektowany termin wejścia w życie rozporządzenia nie stoi w sprzeczności z zasadami demokratycznego państwa prawnego i jest konieczny z uwagi na pilną potrzebę zorganizowania prac ministerstwa.

Do projektu dołączono pismo, w którym minister przemysłu Marzena Czarnecka zwraca się do Sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów z prośbą o rozpatrzenie projektu przez komitet stały w trybie obiegowym.

„Przedmiotowy projekt uzyskał zgodę na rozpatrzenie w trybie odrębnym, polegającym na pominięciu kolejnych etapów prac legislacyjnych, z zastrzeżeniem konieczności przedłożenia projektu do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. W związku z planowanym utworzeniem Ministerstwa Przemysłu niezbędne jest niezwłoczne wydanie odpowiedniego rozporządzenia Rady Ministrów” - precyzuje minister Czarnecka.

Więcej

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Fot. PAP/	Rafał Guz

Wiceszefowa MF: w 2024 roku do Polski z KPO ma trafić około 77 miliardów złotych

Ministerstwo Przemysłu jest nowym resortem, utworzonym przez rząd Donalda Tuska. Jak wynika z rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 19 grudnia ub. roku, Minister Przemysłu kieruje działem administracji rządowej "gospodarka złożami kopalin”, a jego obsługę zapewniają Ministerstwo Aktywów Państwowych i Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Na swojej pierwszej konferencji prasowej 29 grudnia minister Czarnecka poinformowała, że taka forma obsługi MP wiąże się z początkową fazą organizacji resortu.

„W kolejnej fazie, mam nadzieję, utworzymy ministerstwo i urząd ministra, ale do tego potrzeba dwóch rzeczy: przede wszystkim zmiany ustawy dotyczącej działów administracji i w ślad za tym te działy administracji muszą być przypisane do Ministerstwa Przemysłu; część już została przepisana z Ministerstwa Aktywów Państwowych, takie rozporządzenie zostało wydane przez premiera” - mówiła wówczas minister. „Drugą rzeczą jest ustalenie siedziby tzw. docelowej - ona na pewno będzie się mieściła na Śląsku” - dodała.

Szefowa MP uściśliła, że "co do kompetencji, ministerstwo ma się zajmować kopalinami, czyli górnictwem jako takim i kwestią energetyki w zakresie paliw kopalnych".(PAP)

autor: Mateusz Babak

gn/

Zobacz także

  • Kopalnia Bogdanka, fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Co dalej z kopalnią "Bogdanka"? Minister przemysłu zabrała głos

  • Paweł Gajda Fot. PAP/Zbigniew Meissner

    Kiedy prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej i gdzie powstanie druga?

  • Manifestacja górników Ruchu Bielszowice przed Ministerstwem Przemysłu Katowicach, fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Protest kilkuset górników kopalni Bielszowice

  • Akcja Greenpeace Polska dot. przyszłości węgla Fot. PAP/Michał Meissner

    Akcja Greenpeace w Barbórkę. Na gmachu resortu zawisł banner

Serwisy ogólnodostępne PAP