O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kobosko: musimy wyprowadzić media publiczne na prostą, fizycznie wyprowadzić polityków z miejsc, które okupują

Musimy wyprowadzić media publiczne na prostą, fizycznie wyprowadzić polityków z tych miejsc, które oni okupują; media publiczne, to nie jest miejsce, gdzie mają zasiadać politycy i tam spędzać czas dniami i nocami - mówił wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Michał Kobosko, fot. PAP/Rafał Guz
Michał Kobosko, fot. PAP/Rafał Guz

Kobosko był pytany o zmiany w ustawie medialnej oraz o to, dlaczego koalicja rządząca nie rozpoczęła zmian w mediach publicznych od próby likwidacji Rady Mediów Narodowych i dopiero na nowych zasadach prawnych powołała nowych prezesów w mediach.

Polityk Polski 2050 ocenił, że PiS osiem lat temu zaczął destabilizować sytuację prawną mediów publicznych do tego stopnia, że dziś mamy do czynienia z chaosem prawnym. "Mamy spory ekspertów prawnych, prawników, o to, jaka jest sytuacja. Kto może, kto nie może powoływać władze mediów publicznych. To efekt tego bałaganu, który został wprowadzony" - powiedział.

Więcej

Bogdan Zdrojewski. Fot. PAP/Leszek Szymański

Bogdan Zdrojewski: potrzebna ustawa kompleksowa, ale także incydentalna, likwidująca RMN

Na uwagę, że koalicja rządząca bierze udział w pogłębianiu tego bałaganu, Kobosko stwierdził: "Tej dyskusji, którą mamy pod koniec 2023 roku, w ogóle by nie było. W ogóle tego problemu by nie było, gdyby nie efekt działań PiS, który dzisiaj musimy rozplątać, odplątać, wyprowadzić media publiczne na prostą, fizycznie wyprowadzić polityków z tych miejsc, które oni okupują".

Dopytywany, czy chodzi o rozwiązania siłowe, Kobosko odparł: "Media publiczne, to nie jest miejsce, gdzie mają zasiadać politycy i tam spędzać czas dniami i nocami". Jeżeli mówimy o posłach, to ich miejsce pracy jest w Sejmie" - wskazał.

Zapowiedział jednocześnie projekt dużej ustawy medialnej. "Tutaj rozpoczęliśmy rozmowy, negocjacje w gronie partii koalicyjnych. Wszystkie strony zdają sobie sprawę, że sytuację mediów publicznych trzeba ustabilizować na lata (...), a z drugiej strony zmienić zasady wyboru władz TVP, PR i PAP, żeby nie było tak, że któryś z polityków - nie ważne z jakiej partii - ręcznie ustala, kto będzie szefem danego medium publicznego, bo tak nie może być w cywilizowanym kraju" - powiedział Kobosko. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski

jos/

Zobacz także

  • Logo Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Fot. PAP/Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Medioznawca: działania KRRiT wielokrotnie biegunowo odległe od starania o zachowanie pluralizmu mediów

  • Maciej Wróbel. Fot. PAP/Marcin Obara
    Specjalnie dla PAP

    Wiceminister kultury: media publiczne nigdy nie powinny być tubą propagandy politycznej

  • Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. Fot. PAP/	Tomasz Gzell

    Ministerstwo kultury: konieczne jest zapewnienie finansowania mediów publicznych z budżetu państwa

  •  Siedziba Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

    Opłata abonamentowa zostanie zlikwidowana? Wiceminister kultury o finansowaniu mediów publicznych

Serwisy ogólnodostępne PAP