Koncert w Rzymie upamiętnił błogosławioną rodzinę Ulmów

2023-12-06 20:28 aktualizacja: 2024-03-04, 19:44
Wśród wykonawców byli m.in. : Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Wilk, Ricky Lion. Fot. mat. pras.
Wśród wykonawców byli m.in. : Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Wilk, Ricky Lion. Fot. mat. pras.
W Rzymie odbył się w środę koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” w dowód wdzięczności za wrześniową beatyfikację rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w Markowej w 1944 roku za ukrywanie Żydów. W Audytorium koło Watykanu wystąpili żydowscy i polscy artyści, wśród nich znany kantor z Nowego Jorku i Golec uOrkiestra.

Koncert w prestiżowym Auditorium della Conciliazione zorganizowała w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOAR. Współorganizatorami byli Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i województwo podkarpackie.

Wystąpili między innymi amerykański chasydzki piosenkarz Shulem Lemmer, wykonawca tradycyjnej liturgii hebrajskiej, kantor synagogi w Nowym Jorku Yaakov Lemmer i izraelski pianista Menachem Bristowski.

Wśród wykonawców byli: Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Wilk, Ricky Lion, Maria Coman, Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Klaudia Majkowska, orkiestra i chór Opery i Filharmonii Podlasia oraz Filharmonii z Białegostoku.

Zaprezentowano utwory, które skomponowali Zbigniew Książek, Michał Zabłocki, Jerzy Łysiński, Bartek Gliniak, Piotr Rubik i Michał Jurkiewicz.

Koncert był dziękczynieniem za beatyfikację rodziny Ulmów 10 września tego roku z udziałem ponad 30 tys. osób oraz dla wszystkich, którzy do niej się przyczynili.

Na koncert przybyli między innymi ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, szef służby zagranicznej Piotr Rychlik, delegacja z województwa podkarpackiego, przedstawiciele duchowieństwa z Rzymu i Watykanu, a także reprezentanci korpusu dyplomatycznego.

Ambasador Anders powiedziała, że dziedzictwo błogosławionej rodziny Ulmów służy jako wzór dla relacji polsko-żydowskich. Jak zaznaczyła, w czasach, gdy trwa krwawa wojna na Ukrainie i konflikt na Bliskim Wschodzie, trzeba zjednoczyć wysiłki na rzecz pokoju; także po to, by ofiara nowych błogosławionych nie była nadaremna.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch mówił o licznych inicjatywach podjętych w celu upamiętnienia rodziny Ulmów, która - jak dodał - zginęła kierując się miłosierdziem. Podkreślił, że polscy męczennicy są symbolem pomocy niesionej Żydom przez Polaków podczas II wojny światowej.

Pomysłodawca i organizator Festiwalu Psalmów Dawidowych Bogdan Romaniuk powiedział, że koncertowi przyświecają słowa z psalmu: "Niech świat nie niszczy się wojnami".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

mmi/