O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Krewna Żydów uratowanych w Markowej: nie mam słów, by wyrazić uznanie dla odwagi Polaków

Sąsiedzi rodziny Ulmów, którzy ukrywali moich kuzynów i ich rodziców, usłyszeli strzały i krzyki z domu Ulmów i pomimo strachu i niebezpieczeństwa nie wydali ukrywanych przez siebie Żydów; nie mam słów, by wyrazić uznanie dla ich odwagi - opowiada izraelskiemu dziennikowi "Israel Hajom" Ellen Goldman w opublikowanym w niedzielę wywiadzie.

Ellen Goldman - krewna żydowskiej rodziny Goldmanów ratowanej przez Ulmów. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Ellen Goldman - krewna żydowskiej rodziny Goldmanów ratowanej przez Ulmów. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

"Decyzja Kościoła o uznaniu członków rodziny Ulmów za błogosławionych jest czymś wspaniałym. To akt podkreślający, ile dobrego mogą zrobić ludzie, nawet ryzykując swoje życie" - twierdzi Goldman, emerytowana prawniczka z Florydy, która dopiero niedawno poznała całą historię swojej rodziny.

"Czytałam w Internecie artykuły o rodzinie Ulmów, ale nie wiedziałam, że moi bliscy znaleźli u nich schronienie i zostali razem z nimi zamordowani, aż skontaktował się ze mną badacz z Instytutu Pileckiego i mi o tym opowiedział" - opowiada dziennikowi "Israel Hajom".

Rodzice jej ojca opuścili Polskę jeszcze przed wojną i osiedlili się w USA. Kiedy Goldman chciała poznać szczegóły przeszłości rodziny, ojciec powiedział jej tylko: „W Markowej nie zostało już nic”.

Więcej

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich Fot. PAP/Piotr Polak

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich: Ulmowie są naszymi mentorami

„Zwróciłam się do moich kuzynów, którzy mieszkają w Nowym Jorku i zapytałam ich, czy coś wiedzą o tych sprawach. I ku mojemu całkowitemu zaskoczeniu dowiedziałam się, że ukrywali się oni wraz z rodzicami w domu sąsiadującym z domem rodziny Ulmów i słyszeli ich egzekucję. Przeżyli wojnę i po niej wyemigrowali do USA" - opowiada.

Izraelski korespondent opisuje sąsiedni dom rodziny Szylarów, również uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dom, w którym uratowano siedmiu Żydów, a wśród nich kuzynów Ellen Goldman.

"Dom ostał odrestaurowany, odnowiony i stoi do dziś. (...) Na poddaszu można odwiedzić małe pomieszczenie, w którym ukrywali się Żydzi i skąd też słyszeli odgłosy rzezi w domu Ulmów" - czytamy.

"Sąsiedzi, którzy ukrywali moich kuzynów i ich rodziców, usłyszeli strzały i krzyki z domu Ulmów i pomimo strachu i niebezpieczeństwa nie wydali ukrywanych przez siebie Żydów. Nie mam słów, by wyrazić uznanie dla tej odwagi. (...) Dziś ma to ogromny wpływ na moje życie” – podkreśla Goldman. (PAP)

mmi/

Zobacz także

  •  Obraz z wizerunkiem błogosławionej rodziny Ulmów prezentowany podczas uroczystości dziękczynnej w pierwszą rocznicę ich beatyfikacji w Markowej. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Specjalnie dla PAP

    Ks. Burda: dzięki modlitwie do błogosławionych Ulmów, włoska dziewczynka urodziła się zdrowa [NASZE WIDEO]

  • Obraz z wizerunkiem błogosławionej rodziny Ulmów. Fot. PAP/	Darek Delmanowicz

    Wydawnictwo KUL opublikowało po polsku książkę o historii rodziny Ulmów

  • Siedziba Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, fot. PAP/Andrzej Jackowski

    Dyrektor Muzeum II WŚ: muzeum musi być miejscem dyskusji

  • Uczestnicy protestu przy pomniku Witolda Pileckiego przed Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku Fot. PAP/Andrzej Jackowski

    Gliński: ocenzurowanie wystawy w MIIWŚ wpisuje się w antydemokratyczną politykę obecnych władz 

Serwisy ogólnodostępne PAP