O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Krótkie serie aktywności fizycznej czy wyczerpujący trening - co skuteczniej stymuluje utratę wagi?

Aktywność fizyczna to nie tylko jeden z filarów zdrowego stylu życia, ale i doskonały sposób na pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Ze świata nauki co rusz napływają nowe doniesienia na temat najskuteczniejszych w tym kontekście rodzajów treningu. Zgoła zaskakujące rezultaty przyniosło badanie przeprowadzone przez włoskich uczonych. Okazuje się, że krótkie serie umiarkowanie intensywnego ruchu pozwalają zużyć znacznie więcej energii, niż wykonywanie wyczerpujących ćwiczeń w tym samym czasie.

Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI
Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Chyba nikogo nie trzeba dziś przekonywać, że ruch to zdrowie. Od lat sukcesywnie zwiększa się powszechna świadomość na temat korzyści, jakie przynosi nam uprawianie sportu. A tych jest doprawdy wiele. Regularne podejmowanie aktywności fizycznej pozytywnie wpływa bowiem na niemal każdy aspekt funkcjonowania ludzkiego organizmu – poprawia sprawność i wytrzymałość ciała, wspiera układ kostny oraz sercowo-naczyniowy, zapobiega zwyrodnieniom stawów, cukrzycy typu II i niektórym nowotworom, a także sprzyja namnażaniu się komórek nerwowych, co polepsza funkcje poznawcze i zdrowie mózgu.

Więcej

Tabletki (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/Michał Walczak

Czy warto spożywać witaminy zawarte w suplementach diety? Farmakolog odpowiada

Bycie aktywnym fizycznie jest nie tylko szansą na zdrowsze i dłuższe życie, ale i doskonałym sprzymierzeńcem w walce o smukłą sylwetkę. Rozmaite badania naukowe dowiodły, że codzienna dawka ruchu w połączeniu ze zbilansowaną dietą pozwala efektywnie pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Ze świata nauki co rusz napływają jednak doniesienia na temat najskuteczniejszych w kontekście odchudzania rodzajów treningu. Podczas gdy jedni eksperci zachwalają ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem, inni polecają sztuki walki, pływanie, jogging lub kalistenikę.

Do zgoła zaskakujących wniosków doszli tymczasem autorzy nowego badania, którego rezultaty stoją w kontrze do powszechnego poglądu na temat preferowanej intensywności treningu wspomagającego utratę wagi. Podczas gdy wielu z nas żywi przekonanie, że najlepszym wsparciem w odchudzaniu są bardzo intensywne i długie sesje, wygląda na to, że nie zawsze się to sprawdza. Naukowcy z Uniwersytetu w Mediolanie odkryli, że 30-sekundowe serie aktywności, takich jak marsz czy wchodzenie po schodach, pozwalają zużyć nawet o 60 proc. więcej energii niż wykonywanie w tym samym czasie wyczerpujących ćwiczeń.

Więcej

Osoba na wadze. Fot. PAP/EPA/Chris Radburn

Jak wskaźnik masy ciała wpływa na długość życia? Ekspert o powikłaniach i leczeniu otyłości

Osoby pragnące zmaksymalizować korzyści wynikające z uprawiania sportu powinny zatem wprowadzić do rutyny treningowej krótsze serie aktywności, zamiast polegać wyłącznie na dłuższym, ciągłym wysiłku. Ryan Glatt, trener personalny i ekspert ds. zdrowia mózgu, w rozmowie z serwisem Medical News Today podkreśla wszelako, że do odkrycia włoskich naukowców warto podejść z pewną dozą sceptycyzmu. „Badanie to sugeruje, że trening interwałowy pomoże nam spalić więcej kalorii ze względu na częste zatrzymywanie się i rozpoczynanie ćwiczeń, ale nie jest to rozstrzygające. Znaczenie mają także nasz metabolizm, tryb życia i indywidualne uwarunkowania” – wskazuje specjalista. (PAP Life)

iwo/ag/ ał/

Zobacz także

  • Fot. PAP/Leszek Szymański

    Rowery zamiast krzeseł w szkole sposobem na siedzący tryb życia [WIDEO]

  • Biegacze. Fot. PAP/EPA/DARREN ENGLAND

    Codzienny ruch zmniejsza zagrożenie nowotworami

  • Mężczyzna uprawiający jogging Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

    Naukowcy obalają mit: wyrobienie zdrowych nawyków zajmuje więcej niż 21 dni

  • Warszawiacy korzystają ze słonecznej pogody w Parku Skaryszewskim. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Jak spacerować, by czerpać z wędrówek maksymalne zdrowotne korzyści?

Serwisy ogólnodostępne PAP