Stojący w długiej kolejce są zaniepokojeni tym, że nie zdążą oddać głosu do godz. 21.
„Tu dopisało się wielu studentów i stąd ta kolejka. Robimy wszystko, aby rozwiązać sytuację. Rozdysponowujemy tam dodatkowe środki. Jestem przekonany, że wszyscy zagłosują przed godz. 21” – powiedział PAP Piotr Bukowski, dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru UMK, który koordynuje organizację wyborów.
W Krakowie wieczorem kolejki są do wielu lokali wyborczych. Gdzieniegdzie kończą się karty do głosowania. Urząd miasta wysyła tam karty rezerwowe.
W OKW nr 292 – w Liceum Ogólnokształcącym XLIII przy ul. Limanowskiego – w urnach zabrakło miejsca i konieczne było dostarczenie dodatkowej urny.
„60,3 proc. wyniosła w Krakowie frekwencja, na godz. 17, w wyborach do parlamentu” – poinformowała PAP Barbara Golanko, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie. „Każdy zdąży zagłosować mamy wystarczającą liczbę kart” – zapewniła.
Lubuskie: dla części komisji obwodowych trzeba było uruchomić rezerwy kart do głosowania
W woj. lubuskim dla części komisji obwodowych trzeba było uruchomić rezerwy kart do głosowania. Zgodnie z procedurą następuje to po wydaniu przez nie 80 proc. posiadanych kart - poinformował PAP dyr. Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski.
"Zaraz po zgłoszeniach od komisji obwodowych natychmiast uruchamiane są rezerwy, by karty w jak najkrótszym czasie docierały do lokali wyborczych” – dodał Blonkowski.
Przed wyborami komisje otrzymały 90 proc. wszystkich kart, a 10 proc. było w rezerwie. Według danych PKW do godz. 17 frekwencja w woj. lubuskim wyniosła 55,61 proc.
Mł. asp. Mateusz Sławek z zespołu prasowego lubuskiej policji poinformował PAP, że w regionie policja przyjęła dotąd kilkanaście zgłoszeń o naruszeniu ciszy wyborczej i łamaniu prawa podczas samego głosowania. W drugim przypadku chodzi o kilka zdarzeń związanych z wynoszeniem czy też niszczeniem kart wyborczych.
Gdańsk, Sopot i Krynica Morskia
W okręgu gdańskim, w związku z dużym zainteresowaniem wyborami, uruchomiono rezerwy kart wyborczych. Dodatkowe karty trafiły m.in. do Gdańska, Sopotu i Krynicy Morskiej.
Michał Elszkowski z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku przekazał PAP, że jeżeli w danym lokalu zabraknie kart do głosowania, to są rezerwy, które można w razie potrzeby uruchomić.
„Na pewno Gdańsk, Sopot i Krynica Morska miały uruchamiane rezerwy, ale szczegółów niestety nie znam” – powiedział.
W woj. pomorskim są dwa okręgi w wyborach do Sejmu - gdański (nr 25) i gdyńsko-słupski (nr 26), oraz sześć okręgów w wyborach do Senatu (62, 63, 64, 65, 66 i 67).
Poznań: część obwodowych komisji korzysta już z rezerw
Nie brakuje kart wyborczych, wszystkie komisje karty mają, ale faktem jest, że szereg z nich już z rezerw – powiedział PAP w niedzielę wieczorem Komisarz Wyborczy w Poznaniu I sędzia Daniel Jurkiewicz.
Głosowanie w wyborach parlamentarnych rozpoczęło się w niedzielę o godz. 7. W ostatnich godzinach z różnych części kraju pojawiały się informacje, że w lokalach wyborczych "może brakować kart do głosowania".
Przewodniczący Okręgowej Komisji Wyborczej w Poznaniu, Komisarz Wyborczy w Poznaniu I sędzia Daniel Jurkiewicz pytany przez PAP, czy na terenie OKW w Poznaniu pojawił się problem z liczbą kart do głosowania powiedział, że obwodowe komisje wyborcze "zwracają się o zaktualizowanie tzw. rezerwy".
Sędzia tłumaczył, że obwodowe komisje wyborcze posiadają w tzw. użytkowaniu ok. 80 proc. kart wyborczych. Dodał, że w sytuacji, kiedy komisje dochodzą już nawet do pułapu 60 proc., już wtedy mogą informować i dawać sygnał Okręgowym Komisjom Wyborczym, że w najbliższym czasie mogą dojść do pułapu 80 proc.
"W takich sytuacjach uruchamiana jest tzw. rezerwa, i jak najbardziej na bieżąco jako przewodniczący Okręgowej Komisji Wyborczej takie decyzje wydaję i te rezerwy są na bieżąco wydawane - więc nie brakuje kart, wszystkie komisje karty mają, ale faktem jest, że szereg z nich już z rezerw" – powiedział PAP Jurkiewicz
Dodał, że do tej pory o uruchomienie rezerwy zgłosiło się kilkanaście obwodowych komisji wyborczych z terenu OKW w Poznaniu.
Zgłoszenia o uruchomienie rezerwy wpłynęły także m.in. do OKW w Koninie.
Warszawa: ogromne kolejki do komisji wyborczych
Po godz. 18, na trzy godziny przed zamknięciem lokali wyborczych, do głosowania nadal ustawiają się wyborcy. Są miejsca, w których w kolejkach stoi nawet 300 osób. Wszyscy chcą zdążyć z oddaniem głosu.
Kolejki do głosowania tworzą się m.in. przed szkołą przy ul. Grabowskiej 1 na warszawskiej Woli. Wyborcy, chcący dostać się do komisji obwodowych nr 281 i 282, stoją na chodniku wokół budynku.
W kolejce o godz. 18 stało około 300 osób chcących zagłosować. Żeby pobrać karty do głosowania, niektórzy czekali godzinami.
"Stałam tu około czterech godzin. Koszmar" - mówi PAP młoda kobieta, której przed godz. 19 udało się wejść do środka i zagłosować.
Ci, którzy dopiero przyszli oddać głos, boją się, że nie zdążą o czasie. "Nie spodziewaliśmy się tutaj takich tłumów" - mówią.
Przed budynkiem szkoły stoi też druga kolejka zameldowanych w stolicy wyborców. W niej czeka się dużo krócej. "My staliśmy w kolejce trochę ponad pół godziny" - powiedziała PAP inna z glosujących. Dodała, że najgorzej mają osoby dodane do spisu wyborców.
Mniejszy ruch jest w komisjach pod Warszawą. W lokalu wyborczym, który mieści się w Świetlicy Miejskiej na osiedlu Buraków w Łomiankach, przed godz. 19 nie było kolejki. Cały czas jednak panuje tam spory ruch, bo wciąż pojawiają się osoby, które chcą zagłosować, często są to całe rodziny z dziećmi.
Radom: obwodowe komisje wyborcze wnioskują o karty do głosowania z rezerwy
Cały czas otrzymujemy wnioski z obwodowych komisji wyborczych o uruchomienie rezerwy kart do głosowania – powiedziała PAP w niedzielę dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego (KBW) w Radomiu Aneta Bugajny. Dodała, że świadczy to o wysokiej frekwencji.
Szefowa KBW w Radomiu przekazała, że do lokali wyborczych wciąż zgłaszają się wyborcy i wiele obwodowych komisji wyborczych z regionu radomskiego wystąpiło o zgodę na uruchomienie kart do głosowania z puli rezerwowej. "Cały czas takie wnioski do nas spływają, a my na bieżąco wydajemy zgody na uruchamianie rezerw" – powiedziała Bugajny.
W okręgu nr 17 w wyborach do Sejmu obejmującym miasto Radom oraz powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki i zwoleński największą frekwencję do godz. 17 odnotowano w gm. Klwów w pow. przysuskim, gdzie głosowało 75,59 proc. wyborców.
Częstochowa: dziewięciu OKW zostaną uruchomione rezerwy
Pracownica Delegatury Państwowej Komisji Wyborczej w Częstochowie Ewa Chyra poinformowała, że w 9 obwodach zostaną uruchomione rezerwy.
Jak powiedziała PAP Ewa Chyra, pracownica Delegatury Państwowej Komisji Wyborczej w Częstochowie "kilka gmin zadzwoniło do nas, że wykorzystały już 70 procent kart. Mam tu u mnie zgłoszonych dziewięć obwodów, że będą uruchamiane rezerwy" - dodała Ewa Chyra.
Przed rozpoczęciem głosowania komisjom dostarczane jest 80 procent kart wyborczych całkowitej liczby wyborców widniejących w spisie w danym obwodzie głosowania. Zasada ta wynika ze względów logistycznych, żeby po głosowaniu łatwiejszy był transport kart. W tych obwodach gdzie uzasadnione jest przypuszczenie przekroczenia frekwencji ponad 80 procent, komisje uprzednio zgłaszają zapotrzebowanie i dodatkowa liczba kart jest im niezwłocznie dowożona.
Dolnośląskie
W niektórych gminach są uruchamiane w rezerwy kart do głosowania do pojedynczych obwodów, ale poza tym nie mamy żadnych informacji, żebyśmy mieli brak kart czy przepełnione urny - powiedział PAP Bartosz Szczepiński z wałbrzyskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Ze względu na duże zainteresowanie udziałem w wyborach, w niektórych komisjach obwodowych zaczęły kończyć się karty do głosowania. Uruchomione zostały rezerwy.
"W niektórych gminach są uruchamiane w rezerwy kart do głosowania do pojedynczych obwodów, ale poza tym nie mamy żadnych informacji, żebyśmy mieli brak kart, czy przepełnione urny" - powiedział PAP Bartosz Szczepiński główny informatyk w wałbrzyskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, podobna sytuacja ma miejsce we Wrocławiu. Przedstawiciele KBW nie przewidują jednak, aby w jakiejkolwiek komisji zabrakło kart do głosowania.
Delegatura KBW w Płocku
Niektóre obwodowe komisje wyborcze zgłosiły konieczność uruchomienia rezerwy kart do głosowania w niedzielnych wyborach parlamentarnych i referendum - poinformował PAP dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku (Mazowieckie) Krzysztof Wawro.
"Odnotowaliśmy zgłoszenia komisji wyborczych, gdzie liczba wydanych kart do głosowania dochodziła już do 80 proc. W tych przypadkach trzeba było uruchomić rezerwy tych kart" - powiedział w niedzielę wieczorem PAP dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku Krzysztof Wawro.
Jak dodał, zapotrzebowanie na rezerwy kart do głosowania wpływały z niektórych obwodowych komisji wyborczych na terenie całego regionu płockiego i ciechanowskiego, który obejmuje okręg wyborczy nr 16 w wyborach do Sejmu oraz okręgi wyborcze nr 38 i 39 w wyborach do Senatu.
Autorzy: Aleksandra Kuźniar, Anna Jowsa, Dariusz Sokolnik, Marcin Rynkiewicz, Beata Kołodziej, Julia Kalęba, Ilona Pecka, Maciej Świerzy, Michał Torz, Michał Budkiewicz
kw/