O godz. 21 w niedzielę zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych. Wraz z nim zakończyła się cisza wyborcza. Od godz. 7 wybierano blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich i prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w m.st. Warszawie Rafał Wagner przekazał PAP w poniedziałek rano, że na godz. 6. ok. 90 proc. protokołów jest wprowadzonych przez komisje obwodowe. "Zatwierdziliśmy ok. 25 proc. protokołów. Reszta jest w drodze. Proces cały czas trwa" - podkreślił Wagner.
Dopytany o moment, kiedy miejska komisja wyborcza skończy zatwierdzanie protokołów, odpowiedział, że to zawsze zależy od ostatniej komisji. "Wszystko idzie bardzo sprawnie, nie mamy żadnych sygnałów, żeby jakaś komisja miała szczególne problemy z liczeniem czy z wzajemnymi relacjami, które utrudniają prace komisji" - powiedział.
"Mamy nadzieję, że uda się wszystko dzisiaj przygotować tak, żeby przedstawić protokoły Komisarzowi Wyborczemu i Wojewódzkiej Komisji Wyborczej" - dodał.
Frekwencja w wyborach samorządowych według sondażowych wyników podanych przez IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych (TVP, TVN i Polsat) wyniosła 51,5 proc.Na całościowe oficjalne wyniki trzeba będzie poczekać być może kilka dni.
Protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie. Informacje o cząstkowych wynikach wyborów będą się także pojawiały na stronie internetowej PKW: wizualizacja wyborów samorządowych.
Tam, gdzie będzie ona potrzebna, II tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta odbędzie się 21 kwietnia.(PAP)
Autorka: Iga Leszczyńska
gn/