O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Lawina orzeczeń dla dzieci z autyzmem

W Warszawie orzeczenia o kształceniu specjalnym ma już niemal 27,5 tys. dzieci. Szkołom publicznym coraz trudniej temu sprostać. Rodzice muszą szukać pomocy w placówkach prywatnych - donosi "Gazeta Wyborcza".

Szkolna szatnia Fot. PAP/Marcin Bielecki
Szkolna szatnia Fot. PAP/Marcin Bielecki

Gazeta zwróciła uwagę, że w parze z rosnącą liczbą wakatów nauczycieli o różnych specjalizacjach idzie rosnąca liczba orzeczeń.

"Najszybciej rosnącą i najliczniejszą grupą wymagającą szczególnego wsparcia są dzieci z orzeczeniami z uwagi na spektrum autyzmu, w tym zespół Aspergera" - czytamy.

Więcej

Zobacz galerię (6)
Aktorka Magdalena Różczka. Fot. PAP/Mateusz Marek

Magdalena Różczka: „Matki Pingwinów” są dopełnieniem wszystkiego, co od dawna robię [WYWIAD]

Z artykuły wynika, że "skok jest ogromny". W 2019 r. było ich ok. 6 tys. Przed rokiem 14,4 tys., a teraz to już ponad 17,1 tys. "Do publicznych Poradni Pedagogiczno-Psychologicznych wskazanych przez kuratora oświaty do wydawania orzeczeń z powodu autyzmu, porobiły się kolejki. Odpowiednie uprawnienia zdobyła więc kolejna poradnia. Teraz jest ich w Warszawie 10" - wskazano.

"GW" zwraca uwagę, że dane pokazują coś jeszcze: dzieci z autyzmem coraz częściej nie odnajdują się w szkołach masowych. Z artykułu dowiadujemy się, że już ponad 7,1 tys. z nich kształcenie specjalne zapewniają placówki niepubliczne. "W systemie publicznej oświaty jest ich nieco ponad 10 tys." - dodano.

W artykule wskazano także, że nie tylko dzieci w spektrum mają specjalne potrzeby w szkołach. "Oprócz nich są uczniowie z orzeczeniami, które są wydawane z innych powodów (m.in. z uwagi na niepełnosprawności sprzężone, czyli co najmniej dwie występujące jednocześnie, z powodu niepełnosprawności ruchowej, zagrożenia niedostosowaniem społecznym). To niemal 27,5 tys. uczniów. Pięć lat temu było ich około połowy mniej – ponad 14,2 tys." - czytamy.

"GW" zwróciła uwagę, że część z nich uczy się w szkołach i przedszkolach specjalnych, w kameralnych kilkuosobowych grupach i z wysoko wyspecjalizowaną kadrą, a część w klasach integracyjnych tworzonych w szkołach masowych (takich klas jest już ponad 900).

"Przyszłościowo, w miarę zmniejszania liczebności roczników, będziemy brać pod uwagę dalsze zwiększanie miejsc dla uczniów ze szczególnymi potrzebami, wykorzystując do tego nowe formy np. przeznaczając skrzydło jednej ze szkół na stworzenie lii szkoły specjalnej" – informuje "GW" Monika Beuth, rzeczniczka prasowa ratusza. Gazeta wskazała także, że "są też plany tworzenia oddziałów specjalnych dla przedszkolaków w dzielnicach, gdzie z powodu niżu demograficznego przedszkola pustoszeją". Taki oddział utworzyła Ochota, planuje kolejne. (PAP)

akr/ js/ know/

Zobacz także

  • "Niebieski marsz" przedszkolaków zorganizowany w Łodzi z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Fot. PAP/Łukasz Szeląg

    Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ekspertka obala mity związane z tym zaburzeniem

  • Autyzm (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Ekspertki: bilans 2-latka to szansa na wczesne wykrycie autyzmu

  • Kanye West. Fot. EPA/RINGO CHIU

    Kanye West ujawnia, że błędnie zdiagnozowano u niego chorobę afektywną dwubiegunową. Muzyk przyznał, że ma autyzm

  • Aktorzy podczas pokazu medialnego spektaklu "Wczoraj byłaś zła na zielono". Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Spektakl "Wczoraj byłaś zła na zielono" - opowieść o matce i córce od dzisiaj na deskach Teatru Dramatycznego [NASZE ZDJĘCIA]

Serwisy ogólnodostępne PAP