CAS nałożył na Rosjankę, dwukrotną mistrzynię świata, 10-letni zakaz startów. Długi okres kary został ogłoszony, ponieważ było to jej drugie wykroczenie. Wcześniej odbyła dwuletnią karencję, która uniemożliwiła jej start w igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.
Trybunał stwierdził, że Tomaszowa uzyskała pozytywny wynik na obecność sterydów anabolicznych w ponownych testach w 2021 roku próbek, które pobrano w czerwcu i lipcu 2012 roku, na kilka tygodni przed igrzyskami w Londynie.
Rosjanka została również ukarana „dyskwalifikacją wszystkich wyników rywalizacji” od 21 czerwca 2012 roku do stycznia 2015 roku, czyli także w okresie obejmującym igrzyska w stolicy Wielkiej Brytanii.
W finale 1500 m Tomaszowa zajęła czwarte miejsce, a Rowbury była szósta. W wyścigu, złota i srebrna medalistki z Turcji, Asli Cakir Alptekin i Gamze Bulut, zostały już dawno zdyskwalifikowane za doping, a nagrody im odebrano. Dwie lekkoatletki, które uplasowały się za Amerykanką w Londynie, z Białorusi i Rosji, również zostały później zdyskwalifikowane za stosowanie niedozwolonych środków.
Dyskwalifikacje Alptekin i Bulut dały Maryam Yusuf Jamal, urodzonej w Etiopii reprezentantce Bahrajnu, tytuł mistrzyni olimpijskiej. Dyskwalifikacja Tomaszowej skutkuje tym, że Etiopka (w grudniu 2012 roku przyjęła szwedzkie obywatelstwo - PAP) Abeba Arigawi otrzyma srebrny medal.
CAS oświadczył, że działał jako pierwszy trybunał w sprawie Tomaszowej, zastępując rosyjską federację lekkoatletyczną, która jest zawieszona przez organ zarządzający World Athletics. (PAP)
mask/ co/gn/