O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Magdalena Biejat: pojawiają się sygnały, że prezydent będzie chciał wetować ustawę Trzeciej Drogi ws. aborcji

Pojawiają się pierwsze sygnały ze strony prezydenckich ministrów, że prezydent będzie chciał wetować ustawę Trzeciej Drogi ws. aborcji, tak jak wszystkie ustawy w tej kwestii, które wyjdą z Sejmu - mówiła Magdalena Biejat wicemarszałkini Senatu i kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy.

Magdalena Biejat. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Magdalena Biejat. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

W ubiegły piątek w Sejmie odbyło się spotkanie liderów koalicji rządowej z udziałem: premiera Donalda Tuska, liderów Trzeciej Drogi: wicepremiera, szefa MON, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, marszałka Sejmu, lidera Polski2050 Szymona Hołowni oraz wicemarszałka Sejmu, współprzewodniczącego Nowej Lewicy Włodzimierza Czarzastego. Po spotkaniu Czarzasty zapewnił dziennikarzy, że nie ma problemów wewnątrz koalicji rządzącej, a decyzje ws. procedowania ustaw dotyczących aborcji zostaną podjęte na początku tego tygodnia.

Więcej

Wicemarszałek Senatu, kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy Magdalena Biejat. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Biejat: myślę, że "sędziowie dublerzy" na pewno nie zrezygnują z zasiadania w TK po uchwale Sejmu

Biejat podkreślała w Programie 1 Polskiego Radia, że prawa kobiet są w kampanii samorządowej równie istotne, jak w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. Zapytana czy jej zdaniem uda się przekonać Trzecią Drogę do tego, aby poparła któryś z projektów Lewicy lub KO ws. aborcji odpowiedziała, że dyskusje trwają i w Sejmie, i w Senacie.

"Staramy się przekonać nasze koleżanki i kolegów z Trzeciej Drogi. To nie jest łatwe, dlatego że państwo z Trzeciej Drogi uwierzyli w to, że referendum rozwiąże problem. To niestety nie jest prawda. Już pojawiają się pierwsze sygnały ze strony ministrów Pałacu Prezydenckiego, że prezydent będzie chciał wetować ustawę Trzeciej Drogi, tak samo jak wszystkie inne ustawy aborcyjne, które wyjdą z Sejmu" - powiedziała Biejat.

Zaznaczyła, że nawet jeśli referendum ws. aborcji zostałoby przeprowadzone i przebiegłoby "po myśli" koalicji rządzącej, to nic nie zmusi prezydenta do tego, aby po referendum zaakceptował ustawę ws. prawa aborcyjnego.

"Skończy się więc to zatem tylko wydłużaniem tego procesu" - dodała.

W listopadzie zeszłego roku Lewica złożyła dwa projekty w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Pod koniec stycznia br. do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Zakłada on, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

Oprócz tych projektów pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyły w Sejmie projekt ustawy, który odwraca wyrok TK z 2020 r. w sprawie przepisów dot. aborcji. Politycy TD zapowiedzieli też wniosek dotyczący referendum w tej sprawie.

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r. (PAP)

Autor: Daria Kania

jc/

Zobacz także

  • Paweł Śliz. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Śliz ws. zawiadomienia o "zamachu stanu": skrajnie nieodpowiedzialne i pogłębiające chaos

  • Poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń. Fot. PAP/Marcin Obara

    Przewodniczący klubu Polska 2050-TD złożył rezygnację. Chodzi o sprawy osobiste

  • Strasburg, Francja 18.07.2024. Ursula von der Leyen reaguje po ogłoszeniu wyboru jej osoby na kolejną pięcioletnią kadencję przewodniczącej Komisji Europejskiej fot. PAP/EPA/Ronald Wittek

    "Wygrała silna Europa, wygrała Polska", "Bardzo zły kierunek dla Europy". Politycy komentują wybór von der Leyen na szefową KE

  • Marszałek Szymon Hołownia. Fot.  PAP/Rafał Guz

    Hołownia o spotkaniu liderów Polski 2050 i PSL: to nie jest spotkanie rozwodowe

Serwisy ogólnodostępne PAP