Przesłuchanie Ziobry przez sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa ma odbyć się w poniedziałek, 1 lipca. Sroka w środę w Studiu PAP była pytana o to, czy ma informację, że były szef MS stawi się na przesłuchanie.
💬 @ZiobroPL nie odbiera wezwania na poniedziałkowe przesłuchanie przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Zwróciłam się do prokuratury, by za pomocą Policji ustalić jego miejsce pobytu i wręczyć wezwanie - mówi @MagdalenaSroka z @nowePSL
— Adrian Kowarzyk (@AdrianKowarzyk) June 26, 2024
🎥na https://t.co/gGhW95RytJ@PAPInformacje pic.twitter.com/dDGZRTyg7N
"Usiłujemy dostarczyć zawiadomienie i wezwanie na komisję panu ministrowi Zbigniewowi Ziobrze, natomiast do tej pory go nie odbiera. Stąd też moja decyzja o zwróceniu się przez prokuraturę do policji, aby ustalić miejsce pobytu pana ministra i wręczyć wezwanie na komisję" - powiedziała.
💬 Jeśli chodzi o współpracę komisji śledczej z prokuraturą, to mamy pewien zgrzyt odnośnie kwestii dotyczącej stosowania Pegasusa w stosunku do konkretnych osób - mówi @MagdalenaSroka z @nowePSL
— Adrian Kowarzyk (@AdrianKowarzyk) June 26, 2024
🎥cała rozmowa na https://t.co/gGhW95RytJ@PAPInformacje pic.twitter.com/sfr08hzvfd
Szefowa komisji śledczej wyjaśniła, że wezwania, przesłane na znany komisji adres b. ministra sprawiedliwości, wracają jako niepodjęte. Przypomniała, że na początku prac komisji Ziobro zapewniał pisemnie, że jest "jak najbardziej jest chętny do uczestnictwa w takim przesłuchaniu". "Mam nadzieję, że tutaj nic się nie zmieniło" - dodała.
Na uwagę, że Ziobro ma jeszcze czas, aby przedłożyć komisji np. zwolnienie lekarskie odpowiedziała, do tej pory tego nie uczynił i dodała, że może to zrobić nawet do ostatniego momentu, to znaczy rozpoczęcia poniedziałkowego posiedzenia.
Sroka zapewniła jednocześnie, że - jeśli nie doszłoby do poniedziałkowego przesłuchania z przyczyn zdrowotnych - będzie dążyć do ustalenia innego dogodnego terminu, który będzie do zaakceptowania dla świadka.
Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: b. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, b. wiceszefa MS Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości. (PAP)
Autor: Adrian Kowarzyk
kgr/