Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. usuwania skutków powodzi, minister w KPRM Magdalena Roguska, a także wojewoda dolnośląska Anna Żabka przyjechali do Kłodzka oraz Lądka-Zdroju, by porozmawiać o dalszej odbudowie zniszczeń powstałych w wyniku wrześniowej powodzi.
6 mln zł na odbudowę trzech przepraw mostowych
W Kłodzku Kierwiński poinformował, że z rezerwy ogólnej przeciwpowodziowej do tego miasta trafi prawie 6 mln zł na odbudowę trzech przepraw mostowych – Mostu Żelaznego, przeprawy w ciągu ulicy Matejki oraz kładki na ulicy Malczewskiego. "W tym tygodniu te pieniądze trafią do kasy miejskiej" – zapewnił. Dodał, że jeśli kwota będzie niewystarczająca, to w ramach środków rządowych „pieniądze się jeszcze znajdą”.
Minister przypomniał, że do przyszłego tygodnia samorządy z terenów powodziowych mogą korzystać z programu mieszkaniowego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). To instrument uruchomiany przez BGK specjalnie dla obszarów dotkniętych powodzią. Zakłada bezzwrotną dotację dla samorządów na remont, odbudowę, zakup lokali czy całych budynków, które będą mogły być przeznaczone w pierwszej kolejności dla powodzian. „Wiele samorządów złożyło już wnioski o środku z tego programu. W Kłodzku w ramach tego programu również będą realizowane zakupy mieszkań” – mówił Kierwiński.
Chodzi o 30 mieszkańców ul. Chełmońskiego w Kłodzku, którzy mają otrzymać konkretną ofertę zamieszkania w innym miejscu w mieście. Budynki tam położone były zalewane w kolejnych powodziach już trzykrotnie. „Ten akurat przypadek będzie wymagał zmian ustawowych. Ta zmiana jest w zasadzie gotowa, ale musi być jeszcze skonsultowana z ministrem rozwoju i technologii” – powiedział Kierwiński.
Burmistrz Kłodzka Michał Piszko podkreślił, że w tym tygodniu Gmina Kłodzko złoży wniosek do BGK na zakup 15 mieszkań do zasobu komunalnego oraz czterech lokali z Agencji Mienia Wojskowego. „Przeznaczymy te lokale dla osób, które ucierpiały w powodzi. Kto zdecyduje się na zamieszkanie w takim lokalu, będzie miał taką możliwość, a kto nie, będzie mógł liczyć - mam nadzieje - na środki związane z wywłaszczeniem” – mówił Piszko precyzując, że chodzi o mieszkańców ulicy Chełmońskiego.
Minister Kierwiński poinformował również, że Minister Finansów oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji dokonali podziału rezerwy ogólnej subwencji dla gminy powodziowych. „Większość z tych gmin otrzyma znaczący zastrzyk gotówki; w przypadku Kłodzka to jest około 25 mln zł” – mówił.
Wojewoda dolnośląska poinformowała, że 40 gmin zakończyło już wypłatę wszystkich zasiłków dla rodzin, które ucierpiały w powodzi. Dodała, że w pozostały gminach zasiłki są wypłacone w 80 procentach. „Proces wypłat bardzo przyśpieszył i zbliżamy się już do poziomu 95 proc. (wszystkich wypłat – przyp. PAP)” - przekazała Żabska.(PAP)
pdo/ pad/gn/