Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem

2024-03-28 21:06 aktualizacja: 2024-03-29, 08:16
Szymon Hołownia, Denys Szmyhal. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Szymon Hołownia, Denys Szmyhal. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Rozmawiali m.in. o współpracy parlamentarnej, bezpieczeństwie Polski i Ukrainy, dalszej pomocy humanitarnej i dyplomatycznej dla Ukrainy - poinformowała Kancelaria Sejmu.

Spotkanie Hołowni i Szmyhala odbyło się po polsko-ukraińskich konsultacjach międzyrządowych.

Według Kancelarii Sejmu "wśród poruszonych przez polityków tematów znalazły się m.in. kwestie współpracy, w tym parlamentarnej, bezpieczeństwa Polski i Ukrainy, dialogu, wsparcia i możliwych działań, w tym dalszej pomocy humanitarnej i dyplomatycznej dla Ukrainy w obliczu rosyjskiego zagrożenia".

Jak podaje Kancelaria, "marszałek zapowiedział podjęcie działań, by zapraszać i włączać w prace formatów, w których uczestniczy Polska, również przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka". Dodał, że "najbliższą ku temu okazją będzie spotkanie Przewodniczących Parlamentów Polski i Państw Bałtyckich, które niebawem zorganizuje w Warszawie".

Odnosząc się do czwartkowych polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych marszałek Sejmu stwierdził, że "został wykonany krok w dobrą stronę w naszych wzajemnych relacjach dotyczących spraw bieżących". "Uważam, że stosunki między Polską a Ukrainą powinny być absolutnie modelowe. Nie ma żadnych wątpliwości, że w kwestiach wsparcia militarnego oraz humanitarnego nic się nie zmieni, a jeśli się zmieni, to tylko na lepsze. Natomiast zdarzają się również trudne tematy, jak pomiędzy każdymi innymi sąsiadami" – dodał Szymon Hołownia.

Premier Ukrainy podziękował za wspólny list szefów 23 parlamentów, w tym marszałka Sejmu, do spikera Izby reprezentantów Mike’a Johnsona w sprawie poddania pod głosowanie pakietu 60 mld dol. przeznaczonych na pomoc dla Ukrainy. "Polska jako pierwsza podpisała list. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Ta presja jest niezbędna, mam nadzieję, że na początku kwietnia nasze starania przyniosą skutek" – mówił premier Denys Szmyhal. "Wyraził również podziękowanie dla Sejmu za podjęcie uchwały w sprawie sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności" - podała Kancelaria.

W rozmowach, stronę polską reprezentowali również przewodniczący Komisji do Spraw Unii Europejskiej Michał Kobosko oraz szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki. Ze strony ukraińskiej obecni byli wicepremier ds. odbudowy Ukrainy, minister rozwoju wspólnot, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kobrakow, minister polityki agrarnej i żywności Ukrainy Mykoła Solskyj, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna, wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka, a także ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. (PAP)

kgr/