Witek rozpoczęła w środę wizytę we Włoszech; jej pierwszym punktem było spotkanie z Polakami zamieszkałymi w Republice Włoskiej.
Marszałek Sejmu mówiła w swoim wystąpieniu o trudnej historii Polski i losach Polaków. Podkreślała, że cztery ostatnie lata były niezwykle trudne: najpierw mierzyliśmy się z pandemią Covid-19, a tuż po niej Rosja zaatakowała Ukrainę. Witek zwróciła uwagę, że w obliczu tej okrutnej wojny świat przekonał się, jak wspaniałym narodem są Polacy. „Otworzyliśmy serca, otworzyliśmy domy, zarówno rząd, samorządy, ale też nasi obywatele” – podkreśliła.
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) September 13, 2023
„W najnowszej historii Polski pamiętam trzy momenty, które wyróżniają nas spośród wszystkich narodów świata, że zrobiliśmy coś, czego nikt przed nami nie zrobił, ani nikt nie zrobił po nas” – powiedziała Witek. Jak wskazała, pierwszym z nich jest Polskie Państwo Podziemne w czasie II wojny światowej, drugim fenomenem była „Solidarność”, a trzecim zachowanie Polaków w momencie wybuchu wojny Rosji przeciwko Ukrainie, kiedy miliony Ukraińców, szczególnie kobiet z dziećmi, przekraczało naszą granicę uciekając przed wojną.
„Jesteśmy takim narodem, że kiedy ktoś potrzebuje pomocy, my doskonale rozumiemy na czym polega prawdziwa solidarność i prawdziwa pomoc. I dzisiaj wszyscy Polacy na całym świecie - gdziekolwiek są - powinni odczuwać dumę z tego, że jesteśmy Polakami, z naszej historii, z tego, jak zachowujemy się w momentach przełomowych, bardzo trudnych, bo pokazujemy, że zachowujemy się tak, jak trzeba” – powiedziała marszałek Sejmu.
Wyraziła również wdzięczność, że pamięć o generale Władysławie Andersie jest we Włoszech pielęgnowana i dziękowała ambasador Annie Marii Anders za pracę i służbę na rzecz Polski, a także wszystkim organizacjom polonijnym i przedstawicielom Polonii mieszkającej we Włoszech. „Tylko dzięki waszej pracy rozwija się polskość, ludzie mówią po polsku, pamiętają naszą historię, przekazują ją następnym pokoleniom i za to dziękuję” – zwróciła się do zebranych.
Obecna na spotkaniu prezes Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska-Andreini mówiła, że Polonia włoska pamięta o historii Polski, szczególnie o 2. Korpusie Polskim, a także podkreśliła, że związkowi udało się przy pomocy Polski i USA wybudować muzeum przy Monte Cassino.
W czwartek marszałek Witek ma zaplanowane spotkania z przewodniczącym Izby Deputowanych Republiki Włoskiej Lorenzo Fontaną, szefem Komisji Spraw Zagranicznych Izby Deputowanych Giulio Tremontim, przewodniczącym Senatu Republiki Włoskiej Ignazio La Russa oraz z członkami Międzyparlamentarnej Grupy Przyjaźni Włosko-Polskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych Izby Deputowanych i Senatu Republiki Włoskiej.
Wieczorem marszałek Sejmu weźmie udział w premierze filmu TVP Polonia "Przykazanie Miłości. Historia Rodziny Ulmów".
Ostatnim punktem wizyty marszałek Witek w Rzymie będzie msza św. sprawowana w piątek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie.
Z Rzymu Daria Kania (PAP)
kno/