Menedżer od L4 - nowy sposób firm na walkę z absencją chorobową pracowników. Sprawdzi, jak bierzemy zwolnienie

2023-10-03 10:12 aktualizacja: 2023-10-03, 12:07
Biuro, pracownicy, Fot. PAP/Adam Warżawa
Biuro, pracownicy, Fot. PAP/Adam Warżawa
Menedżer, który analizuje częstotliwości korzystania ze zwolnień, ma pomóc przy nadużyciach - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Jak zauważa gazeta, "nie jest tajemnicą, że Polacy chętnie chodzą na L4".

"'Rzeczpospolita' dotarła do danych ZUS o liczbie zaświadczeń lekarskich (z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem czy innym członkiem rodziny) wystawionych od stycznia do maja 2023 r. W tym czasie było ich łącznie 12 mln i opiewały na 124,7 mln dni. To więcej w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Wzrost widać zarówno w liczbie dni absencji chorobowej - o 3,8 proc., jak i liczby zaświadczeń lekarskich - o 7,9 proc." - podaje.

Dodaje, że "zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich powodów cały czas należy szukać w stopniowym powrocie do normalności po pandemii".

"Co prawda, w 2022 r. jej oddziaływanie było już mniejsze, ale nadal odczuwalne. Konsekwencją tego było jednak częste wykonywanie pracy z domu, co ograniczało rozprzestrzenianie się m.in. infekcji. Część osób wykonujących swe obowiązki na odległość przy drobnych dolegliwościach nie brała zwolnienia. Rok 2023 oznaczał w wielu firmach powrót do biur, przynajmniej w systemie hybrydowym. W dodatku wzrosła liczba interakcji społecznych i powstały lepsze warunki do rozprzestrzeniania się chorób" - tłumaczy.

Dziennik podkreśla, że "częsta nieobecność pracowników to duży problem dla firm, które próbują radzić sobie z nim na własną rękę, powołując np. menedżera ds. zarządzania absencją chorobową".

"Mikołaj Zając, prezes Conperio, firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowej, wskazuje, że do jego obowiązków należą m.in.: analiza częstotliwości korzystania ze zwolnień, kształtowanie polityki kończenia współpracy z osobami trwale przebywającymi na L4 czy raportowanie wyników dotyczących nieobecności przełożonym wyższego szczebla oraz zarządowi" - czytamy. (PAP)

kw/