Minister Sikorski udaje się do Berlina. Tematem wizyty Trójkąt Weimarski i pomoc Ukrainie

2024-01-26 13:45 aktualizacja: 2024-01-26, 17:34
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wypowiedzi dla mediów, w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wypowiedzi dla mediów, w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, fot. PAP/Radek Pietruszka
Szef MSZ Radosław Sikorski we wtorek udaje się do Berlina, gdzie spotka się ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock - przekazał PAP rzecznik MSZ Paweł Wroński. Według niego rozmowy ministrów będą dotyczyć kwestii dwustronnych, pomocy Ukrainie i ożywienia Trójkąta Weimarskiego.

"Wizyta ministra odbędzie się 30 stycznia. Będzie to oficjalne już otwarcie współpracy na nowych zasadach, deklaracja o wspólnym poszukiwaniu współdziałania w kwestiach dwustronnych i w polityce europejskiej, oraz odejście od pewnej konfrontacyjnej retoryki, która się wcześniej w tych sprawach pojawiła" - powiedział PAP Wroński.

Jak zaznaczył, podczas wizyty szefa MSZ "omawiane będą kwestie historyczne, w tym zaakcentowane będzie to, jak ważną rolę odgrywa kwestia pamięci o ofiarach i o II wojnie światowej". "I ze strony niemieckiej pojawia się pewne zrozumienie w tej kwestii, szczególnie ze strony pani minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock" - podkreślił rzecznik MSZ. Przekazał, że omawiana będzie też sprawa Domu Polsko-Niemieckiego.

W sierpniu 2023 r. minister kultury RFN Claudia Roth, przedstawiając koncepcję Domu Polsko-Niemieckiego, mówiła, że to centrum dokumentacji ma upamiętniać skomplikowaną niemiecko-polską historię i brutalną okupację niemiecką podczas II wojny światowej. Prawdopodobnie jednak na efekty trzeba będzie czekać latami – zaznaczała wówczas agencja dpa.

Dom Polsko-Niemiecki jest rozwinięciem idei wzniesienia w Berlinie pomnika polskich ofiar wojny, zaproponowanej już w 2017 r. przez grupę niemieckich polityków, działaczy społecznych i naukowców. Roth informowała, że obiekt ma spełniać trzy główne zadania: ma dostarczać informacji, być przestrzenią do spotkań, a jednocześnie stać się pomnikiem z "wyraźnym elementem artystycznym". Jako potencjalną lokalizację Domu Polsko-Niemieckiego niemiecka minister wskazała teren dawnej Opery Krolla, sąsiadującej z siedzibą kanclerza oraz Reichstagiem.

Kolejnym tematem rozmów, jak poinformował Wroński, będzie wzmocnienie współpracy Polski z Niemcami i Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego. Podkreślił, że "w kontekście niedawnej wizyty szefa MSZ Francji Stephana Sejourna pojawiają się propozycje ożywienia tego formatu, przygotowywane jest też spotkanie trzech ministrów w Paryżu".

"Następną ważną sprawą będą kwestie ukraińskie. Ministrowie poruszą temat europejskiego instrumentu na rzecz pokoju, czyli funduszu pomocy dla Ukrainy, a także kwestię odbudowy tego kraju" - dodał Wroński.

Według niego tematem rozmów Sikorskiego i Baerbock będzie też pomoc wojskowa dla Kijowa. "Minister Sikorski jest orędownikiem, ambasadorem Ukrainy w tej kwestii i zajmuje się mobilizacją naszych sojuszników do bardziej efektywnej pomocy na rzecz Ukrainy. Szczególnie istotna jest tu sprawa amunicji. Chodzi o uruchomienie europejskiego przemysłu w tym zakresie tak, by zaczął pracować wydajniej" - powiedział Wroński.

Jak zauważył rzecznik MSZ, "szef polskiej dyplomacji wielokrotnie podkreślał, iż problemem jest to, że gospodarka rosyjska została przestawiona na tryb wojenny, a gospodarka europejska działa nadal w trybie pokojowym". (PAP)

 

autorka: Wiktoria Nicałek

sma/