Minister Wieczorek: chcemy finansować budowę akademików z Funduszu Dopłat

2024-02-27 18:31 aktualizacja: 2024-02-28, 09:17
Akademiki (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Akademiki (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział, że chce, by z Funduszu Dopłat do budowy mieszkań komunalnych finansować także remonty i budowy akademików. Wyraził nadzieję, że projekt ustawy przewidujący taki zapis będzie procedowany jeszcze w marcu.

Wieczorek, który we wtorek w Radiu TOK FM został zapytany o obietnicę Trzeciej Drogi dotyczącą akademików za złotówkę, zaznaczył, że postulat ten nie został wpisany do umowy koalicyjnej. W jego ocenie, mniejsza dostępność akademików jest efektem polityki rządów Zjednoczonej Prawicy.

"Chcemy po pierwsze budować i remontować akademiki. Proszę sobie wyobrazić, że w Polsce na 1,2 mln studentów mamy 100 tys. miejsc w akademikach, z czego 30 tys. jest w ogólne nie użytkowane, bo stan techniczny nie pozwala na użytkowanie. 30 tys. Dzisiaj absolutnie wdrażamy program budowy i remontów akademików" - zaznaczył.

"Myślę, że za chwilę będzie projekt ustawy, który zapowiadaliśmy. W uzgodnieniu z ministrem (rozwoju i technologii, Krzysztofem) Hetmanem chcemy w ustawie dotyczącej Funduszu Dopłat, a więc z funduszu, z którego budowane są mieszkania komunalne na wynajem wspólnie z samorządami, (...) dopisać budowę i remonty akademików" - zadeklarował Wieczorek na antenie TOK FM

W jego ocenie, jeżeli student będzie miał możliwość mieszkania w akademiku, to nie będzie musiał wynajmować mieszkania. "Niewątpliwie będzie to też rozwiązywanie problemu mieszkaniowego. Mam nadzieję, że ten projekt ustawy będzie przyjęty i przez rząd, i przez Sejm, i podpisany przez pana prezydenta" - zaznaczył.

Przekazał, że projekt pojawi się w najbliższych dniach i wyraził nadzieję, że będzie procedowanym w marcu.

Fundusz Dopłat to pieniądze, z których samorządy mogą realizować mieszkania komunalne i socjalne. Jest zasilany rezerwą celową budżetu państwa.

Co z akademikami za złotówkę? 

Dziennikarka przywołała też pytanie prezesa PiS Jarosław Kaczyńskiego, który kilkanaście dni temu podczas wizyty w Opocznie pytał rządzących m.in., gdzie są akademiki za złotówkę.

Szef resortu nauki zauważył, że ten postulat, podnoszony w kampanii wyborczej przez Trzecią Drogę, nie jest wpisany w umowę koalicyjną. "Najpierw chcemy budować i remontować akademiki" - podkreślił. Po raz kolejny przypomniał, że z ok. 100 tys. miejsc w akademikach 30 tys. jest nieużytkowanych z powodu stanu technicznego.

Afera wokół Collegium Humanum

Wieczorek odniósł się również do sprawy uczelni Collegium Humanum. Jego zdaniem "nie byłoby tych wszystkich afer", gdyby nie zmiana prawa w 2017 roku. Chodzi o dodanie kryterium zostania członkiem rady nadzorczej spółki Skarbu Państwa dyplomu MBA. "W mojej ocenie, jedynym kryterium zasiadania w spółce Skarbu Państwa powinien być egzamin państwowy, który uprawnia do zasiadania w spółkach Skarbu Państwa" - powiedział.

Minister Nauki zaznaczył, że jeżeli zarzuty dotyczące Collegium Humanum potwierdzą się w sądzie, to "trzeba będzie się zastanowić nad tym, czy tych dyplomów nie unieważnić". Jednocześnie zwrócił uwagę, że pierwszy raz doszło do takiej sytuacji, dlatego nie ma procedur postępowania.

"Analizujemy, jak to zrobić" - powiedział.

"Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest jedna konieczność, a mianowicie wprowadzenie certyfikacji i upoważnienia Polskiej Komisji Akredytacyjnej do certyfikowania studiów podyplomowych, które nadają jakiekolwiek kwalifikacje. Musimy to uregulować" - zaznaczył.

Collegium Humanum powstało w 2018 r. w Warszawie. Dziennikarze m.in. "Newsweeka" ustalili, że prywatna uczelnia miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA. Takie dyplomy ułatwiają m.in. ścieżkę do rad nadzorczych spółek skarbu państwa. Wiarygodność dokumentów wydawanych przez Collegium Humanum miały zapewniać m.in. zagraniczne uczelnie, jednak okazało się, że nie miały one uprawnień do prowadzenia studiów MBA. Wśród absolwentów Collegium Humanum byli m.in. politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek skarbu państwa, oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Rzeszowie zatrzymali 21 lutego siedem osób w wielowątkowym śledztwie dotyczącym m.in. zorganizowanej grupy przestępczej działającej na jednej z niepublicznych szkół wyższych w Warszawie oraz nieprawidłowości związanych z działalnością byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie Zdroju.

W piątek śląski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty siedmiu osobom, w tym rektorowi warszawskiej uczelni niepublicznej oraz byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie Zdroju. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mmi/