O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Nagrodzony Oscarem palestyński reżyser został pobity i aresztowany

Nagrodzony Oscarem palestyński reżyser i aktywista Hamdan Ballal został pobity i ranny przez izraelskich osadników w poniedziałek wieczorem w okolicach wsi Suseja na okupowanym Zachodnim Brzegu, a następnie zatrzymany przez izraelską policję - przekazała agencja AP powołując się na naocznych świadków.

Izraelska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ALAA BADARNEH
Izraelska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ALAA BADARNEH

Dziesiątki izraelskich osadników przybyły wieczorem do palestyńskiej wsi Suseja i rzucały kamieniami w mieszkańców, samochody i domy - relacjonował portal Times of Israel za źródłami palestyńskimi. Według policji Palestyńczycy odpowiedzieli rzucając kamieniami w osadników.

Grupa zamaskowanych osadników zaatakowała także będących na miejscu izraelskich aktywistów pokojowych - przekazał agencji AP jeden z działaczy.

Policja zatrzymała trzech Palestyńczyków, wśród nich Ballala - poinformowała adwokatka Leah Cemel. Dodała, że nie mogła się z nimi skontaktować a policja powiedziała jej, że zatrzymanych przewieziono do bazy wojskowej w celu opatrzenia. Wojsko oficjalnie nie skomentowało sprawy.

Świadkiem zdarzenia był m.in. Basel Adra, który w marcu wraz Ballalem i dwoma Izraelczykami, Juwalem Abrahamem i Rachel Szor, otrzymał Oscara za najlepszy pełnometrażowy filmu dokumentalny. Izraelsko-palestyński film "Nie chcemy innej ziemi" (ang. "No Other Land") opowiada o przemocy i przesiedleniach Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Kilkudziesięciu osadników, niektórzy zamaskowani, inni z bronią, kolejni w izraelskich mundurach, zaatakowało wioskę; przybyli na miejsce izraelscy żołnierze celowali w Palestyńczyków, gdy napastnicy nadal rzucali kamieniami - relacjonował Adra, cytowany przez AP.

Jeden z osadników poszedł wraz z żołnierzami do domu Ballala, jego żona słyszała jak jest bity, później żołnierze wyprowadzili do samochodu wojskowego skutego kajdankami reżysera, któremu zawiązano też oczy - przekazał dalej Adra. AP dodała, że niektóre z szczegółów zatrzymania Ballala zostały też potwierdzone przez innego naocznego świadka.

Więcej

Twórcy filmu "Nie chcemy innej ziemi". Fot. EPA/CAROLINE BREHMAN

Izraelski minister kultury o filmie, który zdobył Oscara: to antyizraelski sabotaż

Zachodni Brzeg Jordanu jest od 1967 r. okupowany przez Izrael. Od lat 90. częścią tego obszaru współadministruje Autonomia Palestyńska. Palestyńczycy dążą do utworzenia na Zachodnim Brzegu swojego niepodległego państwa. Izrael jest od dawna oskarżany o łamanie praw Palestyńczyków, w tym przymusowe przesiedlenia i przejmowanie ziemi. Na tym terenie powstały też liczne osiedla żydowskich osadników, co utrudnia proces pokojowy. Na Zachodnim Brzegu mieszka obecnie blisko 3 mln Palestyńczyków i ok. 500 tys. żydowskich osadników.

W ostatnim czasie media i organizacje broniące praw człowieka informowały o wzroście przemocy radykalnych osadników wobec Palestyńczyków, zarzucając władzom izraelskim niewystarczającą reakcję.

Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ jm/ grg/

Zobacz także

  • Czołg izraelski na Zachodnim Brzegu Fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH

    Na Zachodni Brzeg wjechały czołgi. Po raz pierwszy od 2002 roku

  • Zniszczenia wojenne w Strefie Gazy Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Media: wojsko na Zachodnim Brzegu zaczyna walczyć jak w Strefie Gazy

  • Antony Blinken Fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

    Blinken: w najbliższych dniach wznowienie negocjacji o rozejmie w Strefie Gazy

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

    "Najbardziej krwawy atak od lat" na Zachodnim Brzegu. Zginęło 18 osób

Serwisy ogólnodostępne PAP