O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Premier Morawiecki po szczycie: musimy uniemożliwić spekulantom granie cenami i chronić swoje granice

Posunęliśmy dziś do przodku kilka bardzo ważnych tematów - ocenił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Podkreślił tez potrzebę wspólnego działania w ramach UE, opartego na szacunku i równości państw. Premier powiedział, że wspólnota powinna uniemożliwić spekulantom granie cenami oraz chronić swoich granic

Premier Mateusz Morawiecki (L), prezydent Francji Emmanuel Macron (2L), premier Węgier Viktor Orban (3P), premier Słowacji Eduard Heger (2P) oraz premier Czech Andrej Babisz (P). Fot. PAP/Leszek Szymański
Premier Mateusz Morawiecki (L), prezydent Francji Emmanuel Macron (2L), premier Węgier Viktor Orban (3P), premier Słowacji Eduard Heger (2P) oraz premier Czech Andrej Babisz (P). Fot. PAP/Leszek Szymański

W poniedziałek w Budapeszcie odbyło się spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z udziałem prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki mówił o tematach poruszonych podczas spotkania. Przypomniał kryzys finansowy 2008 r. i podkreślił potrzebę "uczenia się na tamtych błędach".

"Starajmy się zaproponować system, który uniemożliwi spekulantom granie na zmienności cen, bo to jest jedna z podstawowych cech sytemu bankowości inwestycyjnej" - powiedział.

Innym ważnym, według niego, problemem poruszonym w Budapeszcie, był problem migracji.

"Polska broni wschodniej granicy UE i NATO" - podkreślił. Podziękował za słowa uznania usłyszane od innych przywódców. "Musimy potrafić chronić swoje zewnętrzne granice. (...) Musimy zapobiegać przemytowi ludzi, (wykorzystywaniu ich) jako żywych tarcz, tak jak teraz robi to Łukaszenka i jego mocodawcy przeciwko krajom UE. To jest naczelna zasada w obronie granic UE i jednoczenie w polityce migracyjnej" - powiedział.

Poinformował też, że na prośbę Polski rozmowa pomiędzy przywódcami dotyczyła kwestii praworządności. "To co jest dozwolone w jednym kraju UE, np. We Francji, w Niemczech, musi być dozwolone we wszystkich państwach UE. Inaczej mamy do czynienia z dyskryminacja" - ocenił.

Podkreślił, że Polska nie zgodzi się na dyskryminację. "UE jest grupą 27 suwerennych państw, o równych prawach" - dodał. Powiedział, że równość ta musi dotyczyć różnych dziedzin życia, w tym wymiaru sprawiedliwości.

Poinformował też, że rozmowa dotyczyła Bałkanów Zachodnich, jako "strategicznym, geopolitycznym dopełnieniu projektu UE". "Polska wspiera Węgry całym sercem, aby rozwiązać problem bałkański, który narasta - są tam Chiny, czy Rosja coraz bardziej aktywne, a my chcemy rozwiązać ten problem w ramach naszej rodziny" - powiedział.

Ocenił, że dziś UE konfrontuje się z kilkoma kryzysami jednocześnie. Wymienił:

  • kryzys postpandemiczny, związany z wychodzeniem z pandemii Covid-19
  • kryzys energetyczny,
  • kryzys migracyjny,
  • kryzys bezpieczeństwa wokół Ukrainy, związany z agresywna polityka Rosji
  •   kryzys inflacyjny.

"Tym kryzysom możemy zaradzić tylko razem. Pracując ku wspólnym rozwiązaniom w ramach UE" - powiedział. Podkreślił potrzebę współpracy w ramach UE opartej na szacunku.

Macron: strefa Schengen wymaga głębokiej reformy

Strefa Schengen wymaga głębokiej reformy - ocenił w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Marcon po spotkaniu z premierami V4. Według niego z jednej strony należy wzmocnić ochronę granic zewnętrznych, z drugiej - ograniczyć napływ migrantów.

Na początku swego wystąpienia przywódca Francji zwrócił uwagę, że w poniedziałek przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 30-lecie swego istnienia - jak mówił - obchodzi z kolei Grupa Wyszehradzka. Wyraził zadowolenie z możliwości spotkania z premierami V4 i podziękował szefowi węgierskiego rządu Viktorowi Orbanowi za zaproszenie do Budapesztu.

"Odbyliśmy dzisiaj szereg naprawdę bardzo ciekawych rozmów, także na temat sytuacji kryzysowych. Rozmawialiśmy przede wszystkim o sytuacji na Białorusi" - powiedział Macron i ocenił, że głębokiej reformy wymaga strefa Schengen.

"Ochrona granic zewnętrznych musi zostać wzmocniona, to po pierwsze. Po drugie, jeżeli chodzi o napływ migrantów, to powinien on zostać ograniczony, zharmonizowany, ale również ważny jest tutaj zamysł, aby cofać osoby, które chcą się tu dostać z kraju, z którego pochodzą, szczególnie jeżeli chodzi o osoby, które po prostu z różnych powodów nie mają prawa, aby przebywać na terenie Unii Europejskiej" - mówił prezydent Francji.

Według relacji Macrona tematem dyskusji z premierami V4 była także kwestia praworządności, którą określił jako "egzystencjalną". "Kwestia praworządności jest bardzo ważna, podobnie jak przeciwdziałanie sytuacji, w których dochodzi do dyskryminacji mniejszości" - zaznaczył francuski prezydent.

Zapewnił zarazem o woli wypracowania kompromisowych rozwiązań w różnych sprawach. "Uważam, że są takie tematy, gdzie powinniśmy znaleźć wspólne rozwiązania i powinniśmy współpracować, aby kryzysy rozwiązać" - dodał prezydent.

Kolejnym z poruszanych tematów była energetyka, w tym zastępowanie węgla odnawialnymi źródłami energii i energią jądrową.

Przypomniał, że w kolejnych miesiącach planowany jest m.in. szczyt na temat Bałkanów Zachodnich i obrony UE.

Premier Morawiecki: nasza zdecydowana riposta przesądziła o tym, że Łukaszenka nie wygrał tego sporu

Poprzez akcję dyplomatyczną powstrzymaliśmy dopływ nowych migrantów; nasza zdecydowana riposta przesądziła o tym, że na ten moment Łukaszenka nie wygrał tego sporu - oświadczył w poniedziałek w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki wziął tam udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z udziałem prezydenta Francji Emmanuela Macrona.  Celem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji geopolitycznej w Europie, w tym zagrożeń związanych z nielegalną migracją i kryzysem wywołanym cenami energii.

Polski premier na konferencji prasowej po spotkaniu został zapytany o to, co można zrobić, żeby zwiększyć solidarność europejską wobec wyzwań związanych z bezpieczeństwem, m.in. ryzykiem wojny na Wschodzie, czy kwestią migracji i używaniem energii jako szantażu.

Morawiecki podkreślił, że "poprzez akcję dyplomatyczną powstrzymaliśmy dopływ nowych migrantów, teraz ci migranci wracają". "Tutaj nasza zdecydowana riposta zadecydowała o tym, że na ten moment Łukaszenka nie wygrał tego sporu, tej presji, tego szantażu. Jednak na Kremlu na pewno pisane są różne scenariusze i dziś widzimy zaciskającą się pętle wokół Ukrainy" - mówił premier.

Dodał, że Ukraina to "duży, bardzo ważny kraj, od którego losów zależy też spokój i bezpieczeństwo tej części Europy, a może całej Europy".  Podkreślił również, że w dyskusji o sytuacji na wschodniej flance NATO nie sposób pominąć elementu szantażu energetycznego, czy presji wojskowej. "W ramach państw, które nalezą do NATO, dbamy o te elementy bezpieczeństwa i rozmawiamy o nich coraz częściej" - zauważył premier.

Szef rządu zaznaczył, że granica polsko-białoruska staje się coraz szczelniejsza, a wraz z "planem budowy zapory na granicy wschodniej (...) będzie jeszcze szczelniejsza. Tutaj Komisja Europejska mogłaby nie przeszkadzać, tylko pomagać" - ocenił.

Podkreślił, że Białoruś obawia się sankcji gospodarczych i blokady handlowej. "I te narzędzia mamy również w zanadrzu. Tak długo, jak ta eskalacja dzisiaj nie następuje, widzimy jakieś światełko w tunelu, ale jeżeli ona będzie postępować, lub jeżeli będą poszukiwane nowe mechanizmy - przez Mińsk, czy Mińsk i Moskwę, aby zdestabilizować tę część Europy, to nie zawahamy się zaprezentować Komisji Europejskiej i naszym partnerom nowych rozwiązań, które będą miały na celu bardziej zdecydowana odpowiedź przeciwko takim praktykom" - zaznaczył premier.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku - 17,5 tys., wrześniu - 7,7 tys., sierpniu - 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Aleksandra Rebelińska, Marta Rawicz, Rafał Białkowski, Krzysztof Kowalczyk

kgr/ mar

Zobacz także

  • Wisła. Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej, fot. KPRP/Marek Borawski

    Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w prezydenckiej rezydencji w Wiśle

  • Donald Tusk, Petr Fiala, Wiktor Orban. Fot. PAP/CTK/Ondrej Deml

    Dyplomata: kraje V4 fundamentalnie różnią się w sprawie Ukrainy, ale próbujmy rozmawiać

  • Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Premier Morawiecki weźmie udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie

  • Szczyt V4 w Koszycach, Mateusz Morawiecki, Petr Fiala, Viktor Orban, Eduard Heger, Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

    Premier Morawiecki przekonał Viktora Orbana. Jest jasna deklaracja w sprawie rozszerzenia NATO

Serwisy ogólnodostępne PAP