Poseł PiS i były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha (PiS) był we wtorek gościem Rozmowy Piaseckiego w TVN24. Został zapytany o tzw. ustawę Hoca.
"Wydaje mi się, że jest czas, żeby tę ustawę poddać pod głosowanie niezależnie od tego, czy w klubie będzie konsensus czy nie" - powiedział Piecha. "Pan marszałek Terlecki, który jest szefem naszego klubu powiedział, że nie musi być dyscypliny i ja bym na to przystał. W tym przypadku cel uświęca środki" - dodał.
Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS
Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z posłem Czesławem Hocem na czele. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy". Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia br. w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. 11 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów.
Piecha: rozsądnym rozwiązaniem byłaby dymisja małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak
Zdaniem Piechy "rozsądnym rozwiązaniem" byłaby też dymisja małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. "Jestem dość twardym zwolennikiem (poglądu), że osoby publiczne powinny kierować się wiedzą, a nie różnego rodzaju własnymi przemyśleniami" - zaznaczył. Pogratulował rządowi Australii decyzji w sprawie niewpuszczenia tenisisty Novaka Djokovica.
Kilkanaście dni temu małopolska kurator Barbara Nowak podczas rozmowy w Radiu Zet określiła szczepienia przeciwko covid mianem "eksperymentu". Jej stanowisko jeszcze tego samego dnia skrytykowali m.in. ministrowie zdrowia i edukacji. Nowak przyznała, że nie powinna wypowiadać się na ten temat, ponieważ ma wykształcenie historyczne, a nie medyczne.
"Żałuję, że część Rady Medycznej podała się do dymisji, bo to byli najlepsi fachowcy, ale muszę powiedzieć, że rozumiem część tych państwa profesorów. Pewnie ich odporność psychiczna i skóra nie jest tak gruba, jak u polityków" - ocenił Piecha. (PAP)
Autor: Piotr Śmiłowicz
dsk/