"Potrzebujemy jasnych zasad i równowagi pomiędzy środkami potrzebnymi do zatrzymania nielegalnego przekraczania granic i zapewnienia międzynarodowej pomocy tym, którzy tego potrzebują" - powiedział Leggeri. Dodał, że strażnicy graniczni muszą wiedzieć "co jest możliwe, a co możliwe nie jest".
Stojąc w pobliży wysokiego na trzy metry drutu kolczastego na granicy litewsko-białoruskiej szef Frontexu powiedział, że funkcjonariusze "są szkoleni w zasadach podstawowych praw człowieka, wiedzą, że istnieje prawo do międzynarodowej ochrony, jednak z drugiej strony mają do czynienia z nielegalnymi próbami przekraczania granic, co stoi w sprzeczności z unijnymi regulacjami".
Naruszenia praw migrantów
Zaangażowany w kryzys migracyjny na litewsko-białoruskiej granicy Frontex odnotował do października 2021 roku 20 przypadków naruszeń praw migrantów, do których dopuścili się litewscy funkcjonariusze - poinformował EUObserver.
Frontex został również oskarżony przez Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich o niespełnianie norm transparentności.
W Wilnie spotkali się w piątek ministrowie spraw wewnętrznych państw UE, by wspólnie omówić zarządzanie granicami zewnętrznymi Wspólnoty i strefy Schengen. (PAP)
ja/