Premier o sytuacji na Ukrainie: to już nie jest zwyczajna wojna, to jest masakra, to jest rzeź

2022-03-10 21:01 aktualizacja: 2022-03-10, 23:13
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
To już nie jest zwyczajna wojna, to jest masakra, to jest rzeź - powiedział w czwartek w Paryżu premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o sytuacji na Ukrainie. Podkreślał też, że ostatnie dwa tygodnie, od kiedy doszło do rosyjskiej agresji, wstrząsnęły Europą.

"Ostatnie dwa tygodnie wstrząsnęły Europą" - mówił podczas wieczornego briefingu premier. "Ale czy rzeczywiście zmieniły Europę? Czy rzeczywiście dokonały tego przełomu w myśleniu wszystkich? O to będę pytał dzisiaj wszystkich członków Rady Europejskiej" - dodał.

Morawiecki przypomniał, że w środę rosyjskie bomby spadły na kolejne szpitale, żłobki, przedszkola i zbombardowany został szpital położniczy w Mariupolu. "To już nie jest zwyczajna wojna, to jest masakra, to jest rzeź" - ocenił.

"Mam ze sobą liczne dowody zbrodni, strasznych zbrodni, zdjęcia, które też pokazuje tutaj kolegom premierom z innych krajów, żeby mieli świadomość tego, jak straszny jest ten system, ten reżim" - mówił szef polskiego rządu.

Przypomniał, że spotkał się w środę z kobietami i dziećmi z Ukrainy, którzy uciekli do Polski - podobnie jak 1,5 miliona innych uchodźców. Jak dodał, kobiety przekazały mu, że są pełne obawy i trwogi, a sytuacja na Ukrainie jest dziś nie do wytrzymania. "Ale są też pełne nadziei. Nadziei na to, że Europa nie zostawi Ukrainy samej. Nie zostawi tego walecznego narodu, który dzisiaj walczy o demokrację, o wolność i o bezpieczeństwo całej Europie, nie zostawi samemu sobie" - dodał. 

Premier Morawiecki do przywódców europejskich: Nie można zamykać Ukrainie drzwi do członkostwa w Unii

Dziś Ukraina walczy o wolność i demokrację w Europie - ocenił premier. Dlatego - jak podkreślił, kierując te słowa do przywódców europejskich - nie można zamykać Ukrainie drzwi do członkostwa w UE.

"Sprawa ukraińska nie jest załatwiona" - ocenił premier Morawiecki przed główną sesją rozmów o Ukrainie w Wersalu.

Dlatego - jak zapowiedział - na szczycie UE będzie mówił o "jeszcze ostrzejszych sankcjach" wobec Rosji.

"Nie może być tak, że tam ludzie giną, także za naszą wolność, za naszą demokrację i bezpieczeństwo, a są premierzy, którzy chcą zamknąć drzwi dla Ukrainy do UE. To jest nie fair. Do tych premierów wprost zwracam się o zmianę stanowiska" - powiedział Morawiecki.

Zwracając się do przywódców europejskich, podkreślił:

"Dziś Ukraina walczy także o was. Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, wymorduje tam dziesiątki tysięcy ludzi albo więcej. Później przyjdzie po kolejne kraje: Litwę, Łotwę, Estonię, Polskę, a potem dalej na zachód, bo taki jest cel imperium, żeby się cały czas rozrastać". 

Premier: gazociąg bałtycki i terminal LNG dają nam niezależność od rosyjskiego gazu

W tym roku zostanie ukończony gazociąg bałtycki i da on Polsce wraz z terminalem LNG niezależność od rosyjskiego gazu – powiedział premier. Nie wszyscy są skłonni, aby jak najszybciej odciąć rosyjski gaz - ocenił.

„Polska, a dokładnie mówiąc nasz rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, pięć-sześć lat temu rozpoczął budowę gazociągu bałtyckiego i po sześciu latach ten skomplikowany projekt będzie w tym roku zakończony. Ten projekt plus projekt zainicjowany przez Lecha Kaczyńskiego, czyli terminal LNG, dają nam niezależność od rosyjskiego gazu” – powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że Polska wiele razy ostrzegała Europejską Partię Ludową oraz Niemcy przed rosyjskim szantażem i przed promowaniem Nord Stream i Nord Stream 2. Dodał jednak, że nie wszystkie kraje UE chcą rezygnować z gazu z Rosji.

„Nie wszyscy są skłonni, aby jak najszybciej odciąć rosyjski gaz. Akurat przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w ostatnich miesiącach zrobiła bardzo wiele, aby zwiększyć niezależności Europy od rosyjskiego gazu, pozyskując gaz z Kataru, z Algierii, z USA, z wielu różnych źródeł. I wierzę, że te kroki doprowadzą do tego, że będziemy mogli odłączyć tlen od rosyjskiej machiny wojennej i będziemy mogli się uniezależnić od rosyjskiego gazu i rosyjskiej ropy” – powiedział premier Morawiecki. 

Premier: Rada Europejska ma szansę zmienić skompromitowaną politykę wobec Rosji 

Dzisiaj Rada Europejska ma szansę zmienić skompromitowaną politykę wobec Rosji; ma szansę zmienić tę politykę i cały plan na plan nadziei dla Europy, plan uniezależnienia się od ropy, od gazu z Rosji. Potrzebny jest realny i dobry plan, który pozbawi Putina dolarów i możliwości prowadzenia wojny, odcinając tlen do tej machiny wojennej – mówił premier. "Wolność, suwerenność Ukrainy, demokracja, zwycięstwo - potrzebujemy tego razem dzisiaj po to, żeby Ukrainie dać nadzieję" - dodał Morawiecki.

Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że Polska spełnia swoją rolę. "Zachowuje się tak, jak trzeba. Jest na ustach wszystkich, ale to za mało. Ja jestem przekonany, że tu, w Paryżu, w Wersalu, we Francji, na tej Radzie Europejskiej muszą też zapadać konkretne decyzje dotyczące kolejnego wzmacniania sankcji, bo tylko tak przerwiemy tę okrutną wojnę, tę rzeź, którą Rosjanie zgotowali Ukrainie" - powiedział Mateusz Morawiecki. 

autorzy: Krzysztof Kowalczyk, Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski, Marek Siudaj, Edyta Roś

mar/