O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Minister zdrowia: zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia. Bądźmy odpowiedzialni

Zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia i nie ma COVID-19 – zaznacza minister zdrowia Adam Niedzielski. Bądźmy odpowiedzialni, nośmy maseczki, gdy jest dużo ludzi, a jeśli czujemy się źle, zostańmy w domu – radzi.

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Paweł Supernak
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Paweł Supernak

Więcej

Fot. PAP/Valdemar Doveiko

Żegnajcie, maseczki! Obowiązek zasłaniania nosa i ust zniesiony

Od 28 marca nie ma obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Od maja również w tych miejscach nie będzie takiego przymusu.

Od poniedziałku zniesiony został także obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Osoby, które aktualnie na nich przebywają, obowiązane są dokończyć je na zasadach wcześniej obowiązujących.

"Decyzję o odejściu od obostrzeń, w tym noszenia maseczek podjęliśmy, kiedy uwidocznił się powrót do trendu większych dobowych spadków zakażeń" – powiedział PAP szef MZ.

"Przez pewien okres mieliśmy bowiem przystopowanie tych spadków, co wiązało się m.in. z poszerzaniem dominacji subwariantu BA.2 wirusa w wersji omikron. Jednak z uwagi na fakt, że wariant ten był już obecny w Polsce w styczniu i stopniowo zwiększał swój zasięg w populacji, w Polsce nie doszło do wybuchu transmisji, jak to miało miejsce w innych państwach europejskich" - dodał.

Spadek liczby zakażeń

Minister wskazał, że obecnie subwariant BA.2 jest w Polsce dominujący, a mimo to nastąpił powrót do zwiększonych spadków liczby zakażeń, przy systematycznych spadkach obłożenia łóżek szpitalnych dla pacjentów covidowych.

"Nie zaobserwowaliśmy też tego, co było standardem w poprzednich falach, czyli zdecydowanych wzrostów po powrocie dzieci do szkół" – zaznaczył Niedzielski.

"Wszystkie te argumenty, w parze z którymi idzie wysoki, bo ponad 90 proc. poziom immunizacji w naszym kraju, pozwoliły nam z wysoką gwarancją bezpieczeństwa podjąć decyzję o odejściu od obostrzeń" – wskazał Niedzielski.

Pomocne w podjęciu tej decyzji – jak stwierdził - były projekcje współpracujących z resortem zespołów prognostycznych, które wskazały na długookresową tendencję spadkową.

Niedzielski: chrońmy siebie i innych

"Pamiętajmy jednak o jednym: zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia, nie oznacza, że nie będzie już COVID-u-19. Dlatego, mimo spadków zakażeń i mimo zniesienia obostrzeń, nadal - jako społeczeństwo - musimy być odpowiedzialni, choćby za siebie i naszych najbliższych" – zaleca minister.

Szef MZ zaakcentował, że maseczka w miejscach, gdzie spotyka się duża liczba ludzi, jak choćby środki transportu, będzie oznaką naszej odpowiedzialności.

"Chrońmy siebie i innych. I proszę, pamiętajmy – jeżeli czujemy się źle, widzimy, że mierzymy się z jakąś infekcją, skonsultujmy się z lekarzem i zostańmy w domu" – zaleca minister. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

mj/

Zobacz także

  • Punkt szczepień. Fot. PAP/Marek Zakrzewski

    Trwa spór z Pfizerem, który żąda od Polski ponad 5,6 mld zł. Wiceminister ujawnia szczegóły

  • Sędzia Arleta Konieczna i radca prawny Radosław Cegła

    19-latka miała doznać powikłań po szczepieniu przeciw Covid-19. Chce zadośćuczynienia od Skarbu Państwa

  • Pielęgniarka podczas szczepienia, fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Lekarka oskarżona w związku ze śmiercią chorej na COVID-19 pielęgniarki

  • Ból brzucha Fot. PAP/Archiwum Kalbar

    Pokłosie COVID-19. Wzrosła liczba osób cierpiących na przewlekłe bóle

Serwisy ogólnodostępne PAP