Środki Polskiej Fundacji Narodowej zostaną w całości przeznaczone na sfinansowanie pracy nauczycieli języka polskiego dla obcokrajowców i materiały biurowe - podał Brodowski.
Prowadzone przez uniwersytet lekcje odbywają się stacjonarnie oraz w trybie online. Kursy adresowane są do osób ze słabą znajomością języka polskiego lub nie znających go wcale. Kurs ma pozwolić uchodźcom na porozumiewanie się w codziennych sytuacjach.
Brodowski wyjaśnił, że zajęcia prowadzą nauczyciele języka polskiego z Kijowa oraz wolontariusze ze Szkoły Polskiej w Glasgow, a ponieważ zainteresowanie nauką jest ogromne twórca uniwersytetu - Związek Diecezjalny Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej - prowadzi zbiórkę na ten cel.
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki powiedział PAP, że nauka polskiego, którą sfinansowała Fundacja, w zasadniczy sposób usprawni działania pomocowe i ułatwi kontakt pomiędzy uchodźcami a osobami udzielającymi im wsparcia.
"Komunikacyjne kompetencje w zakresie języka polskiego umożliwią uchodźcom z Ukrainy stabilne i bezpieczne funkcjonowanie w polskim społeczeństwie - wzajemne porozumienie jest przecież warunkiem koniecznym dla wzajemnego zrozumienia" – podkreślił Zarzecki.
"Relacje społeczne osób udzielających pomocy i uchodźców z Ukarany wymagają wsparcia w postaci kursów językowych z języka polskiego" - powiedział PAP członek zarządu PFN Michał Góras.
"Łebski Uniwersytet Ludowy przyjął kilkaset ofiar wojny na Ukrainie, niezwłocznie rozpoczął działania zmierzające do zapewnienia im schronienia, ale także związane z edukacją językową. Fundacja włączyła się do tej inicjatywy finansując kursy" – dodał.
PFN wcześniej sfinansowała koszty transportu darów dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce zawierające 200 ton medykamentów, środków dezynfekujących, artykułów higienicznych, a także śpiworów i odzieży.
Oprócz tych działań PFN wsparła finansowo hospicja opiekujące się dziećmi ewakuowanymi z Ukrainy. Fundacja udziela też pomocy materialnej, medycznej i żywnościowej, pomaga przy organizowaniu przewozu osób z terenów objętych działaniami wojennymi, wspiera akcję zakupu apteczek, plecaków medycznych i leków niezbędnych do ratowania życia na Ukrainie.
PFN zaangażowała się również w walkę z dezinformacją w cyberprzestrzeni oraz mediach globalnych oraz zajmuje się dokumentowaniem działań pomocowych, jako materiału kształtującego wizerunek Polski za granicą.
Rosja dokonała agresji na Ukrainę 24 lutego. Od tego czasu niepodległe państwo broni się przed najazdem. Uciekając przed wojną z Ukrainy przez polskie przejścia graniczne przeszło do tej pory prawie 2,7 mln osób, które otrzymują tu pomoc. Część udaje się dalej na Zachód.
Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.(PAP)
autor: Aleksander Główczewski
mar/