O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ukraina. Doradca mera: okolice Mariupola patrolują kadyrowcy

Okolice Mariupola patrolują czeczeńscy bojownicy Ramzana Kadyrowa, tzw. kadyrowcy - poinformował w poniedziałek doradca mera tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy Petro Andriuszczenko.

Razman Kadyrow (C). Fot. PAP/EPA/ ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Razman Kadyrow (C). Fot. PAP/EPA/ ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Przedstawiciel lokalnych władz napisał w serwisie Telegram, że rosyjskie siły okupacyjne wprowadziły w Mariupolu nowy system przepustek i ustawiły punkty kontrolne. Rejon (powiat) mariupolski jest patrolowany przez kadyrowców - dodał. Andriuszczenko przekazał, że patrolowane są przede wszystkim gruntowe drogi prowadzące objazdem do Berdiańska i Zaporoża.

Według niego mieszkańcy poinformowali, że w niedzielę patrol zatrzymał samochód z osobami zmierzającymi w kierunku Berdiańska.

"Ludzi rozebrano, dręczono, stosowano przemoc fizyczną" - napisał Andriuszczenko. Następnie - jak przekazał - samochód zawrócono do Mariupola. Pasażerowie i kierowca mieli zaświadczenia w sprawie tzw. filtracji, ale nie posiadali przepustki. 

„Filtracja” to szczegółowe kontrole, które mają na celu wykrycie, czy dana osoba popiera władze ukraińskie lub ma związki z formacjami militarnymi Ukrainy. W przypadku uznania za „nieprawomyślną” taka osoba nie może opuścić miasta i zostaje zatrzymana – wynika z dotychczasowych informacji ukraińskich władz.

Andriuszczenko zaapelował do mieszkańców, by poczekali z wyjazdem z miasta na otwarcie oficjalnych korytarzy humanitarnych.

W sobotę Andriuszczenko poinformował, że rosyjskie siły dokonują w Mariupolu rotacji: bojownicy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej są zmieniani przez żołnierzy Rosgwardii i czeczeńskich bojowników. (PAP)

an/

Zobacz także

  • Żołnierze ukraińskiego 111. Batalionu Obrony Terytorialnej podczas patrolu zwiadowczego na granicy z Białorusią w Wołyniu. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    Ukraiński żołnierz: podczas walk Rosjanie i kadyrowcy stosowali gaz [NASZE WIDEO]

  • Wymiana jeńców. Fot. Facebook/ukraiński sztab ds. koordynacji wymiany jeńców wojennych
    Specjalnie dla PAP

    Kulisy wymian jeńców między Rosją a Ukrainą. "Negocjujemy osobno z wagnerowcami, kadyrowcami i resortem obrony Rosji" [WIDEO]

  • Kadyrowcy w szeregach rosyjskiej armii Fot. Alessandro Guerra/PAP/EPA

    Cała prawda o czeczeńskich kadyrowcach. Czy bać się ich jako siły bojowej?

  • Razman Kadyrov. Fot. MIKHAIL METZEL PAP/EPA

    Kadyrowcy wracają na Ukrainę. ISW: po niemal roku wznawiają działania bojowe

Serwisy ogólnodostępne PAP