O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zełenski po słowach b. sekretarza stanu USA: wielcy geopolitycy nigdy nie dostrzegają zwykłych ludzi. Przemowa jak w Monachium w 1938 r.

Były amerykański sekretarz Stanu Henry Kissinger oświadczył, że trzeba oddać Rosji fragment Ukrainy, aby nie zniszczyć związków Moskwy z Europą; widocznie u niego w kalendarzu wciąż jest rok 1938, a nie 2022 i wydaje mu się, że przemawiał w Monachium, a nie w Davos - ocenił w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełenski. Fot. Twitter/ObserwatorMiedzynarodowy
Wołodymyr Zełenski. Fot. Twitter/ObserwatorMiedzynarodowy
 

"Kissinger wyłonił się z zamierzchłej przeszłości i wypowiedział takie słowa. (...) Po tysiącach rosyjskich rakiet, dziesiątkach tysięcy zabitych Ukraińców, po zbrodniach w Buczy i Mariupolu, po tzw. obozach filtracyjnych, w których wrogowie zabijają, torturują, gwałcą i poniżają naszych obywateli (...) zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie nawoływał do uwzględnienia interesów Rosji" - powiedział ukraiński przywódca w wystąpieniu opublikowanym na Facebooku.

Jak podkreślił Zełenski, pochodzący z żydowskiej rodziny Kissinger uciekł w 1938 roku wraz z rodziną z nazistowskich Niemiec, próbując ratować swoje życie. "Miał wówczas 15 lat, przecież wszystko doskonale rozumiał. Wtedy nie mówił, że trzeba przystosować się do nazizmu zamiast z nim walczyć" - zaznaczył prezydent.

"Różni wielcy geopolitycy nigdy nie dostrzegają zwykłych ludzi. Nie widzą Ukraińców żyjących na terytorium, które ci (eksperci) chcieliby wymienić w zamian za iluzję pokoju z Rosją" - dodał Zełenski.

W ocenie ukraińskiego przywódcy zachodni liderzy są przyzwyczajeni do uwzględniania interesów Moskwy, ale nie potrafią przestawić się na sposób myślenia zakładający liczenie się z interesami Kijowa. "Świat nie okazał się gotowy na odwagę Ukraińców. (...) 24 lutego, czyli w dniu rosyjskiej inwazji, wiele osób w ogóle nie miało zamiaru wziąć pod uwagę naszego kraju, chociaż zawsze biorą pod uwagę postawę Rosji - nawet wówczas, gdy brakuje ku temu podstaw. Ci ludzie po prostu mają to w zwyczaju, ponieważ jest to dla nich wygodne, a często opłacalne" - ocenił prezydent.

99-letni Kissinger jest jednym z najbardziej uznanych światowych dyplomatów, autorem wielu klasycznych publikacji na temat polityki zagranicznej (m.in. książki "Dyplomacja"). W latach 1973-77 sprawował funkcję sekretarza stanu USA. W 1973 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za wkład w negocjacje pokojowe na rzecz zakończenia wojny w Wietnamie. (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Donald Trmp. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Trump: Zełenskiego czekają wielkie problemy, jeśli wycofa się z umowy surowcowej

  • Donald Trump i Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP//Vladyslav Musiienko/EPA/AL DRAGO / POOL

    Umowa w sprawie metali ziem rzadkich będzie podpisana "już wkrótce"? O co toczy się gra? [INFOGRAFIKI, WIDEO, ZDJĘCIA]

  • Fot. PAP/ EPA/ROMAN PILIPEY

    Ukraina przeprowadziła próbę importu energii elektrycznej z Rumunii [RELACJA NA ŻYWO]

  • Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/MYKOLA TYS

    Zełenski przemówił po rosyjsku w nagraniu: rosyjscy dowódcy nie dbają o życie swoich żołnierzy

Serwisy ogólnodostępne PAP