Jak podkreśliło w komunikacie ministerstwo, Rołdugin - wieloletni przyjaciel Putina i ojciec chrzestny jego córki Marii - był zarządcą zagranicznego majątku rosyjskiego przywódcy. Razem z Rołduginem sankcjami objęto jego żonę, sopranistkę Jelenę Mirtową.
Lista sankcji resortu
Rola muzyka jako kluczowego dozorcy majątku Putina, ulokowanego w rajach podatkowych, wyszła na jaw m.in. przy okazji Panama Papers, publikacji danych jednej z kancelarii praw w 2016 r. Rołdugin już wcześniej był objęty sankcjami UE, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii.
Ponadto restrykcje objęły dwa jachty: pływający pod rosyjską banderą Graceful i zarejestrowaną na Kajmanach Olympię, na których wielokrotnie bywał Putin, odbywając rejsy m.in. z Alaksandrem Łukaszenką. Sankcjami objęto również firmy zarządzające i obsługujące jachty używane przez Putina i oligarchów, a także dodatkowe cztery jachty, dwa samoloty i jeden śmigłowiec, powiązane m.in. z szefem państwowego banku WTB Andriejem Kostinem.
Na listę sankcji resortu - co łączy się z zamrożeniem ich amerykańskich aktywów - trafili dodatkowo minister transportu Witalij Sawieliew, minister rozwoju gospodarczego Maksym Reszetnikow, minister budownictwa Irek Fajzullin i wicepremier Dmitrij Grigorenko.
Dodatkowo Departament Stanu USA ogłosił sankcje wizowe wobec pięciu przedstawicieli rosyjskich elit, w tym rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej i miliardera Aleksieja Mordaszowa.
Amerykański resort handlu z kolei dodał 71 podmiotów z Białorusi i Rosji do "czarnej listy" firm objętych restrykcjami dotyczącymi importu m.in. technologii.
Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)
gn/