Na wtorkowym posiedzeniu rząd rozpatrywał m.in. projekty uchwał dot. zmian w tarczach PFR.
Podczas konferencji po posiedzeniu rządu Buda przekazał, że rząd przyjął zmiany uchwał ws. tarcz finansowych. Jak wyjaśnił, zmiany formalnie umożliwią prefinansowanie projektów zaplanowanych w Krajowym Planie Odbudowy ze środków krajowych, a dokładnie ze zwrotów z tarcz finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju.
Jak wskazał minister rozwoju, chodzi o to, by nie czekać na wypłatę środków przez KE. "Środki ze zwrotów z tarcz finansowych będą wykorzystywane do prefinansowania projektów. Wszystkie projekty, które w resortach są przygotowane będą miały zapewnione finansowanie. Chcemy postępować zgodnie z harmonogramem. Nie mamy pewności, czy kilka czy kilkanaście tygodni, czy więcej będziemy oczekiwać na płatności z KE" - podkreślił Buda.
Buda: rząd przyjął podstawy prawne do wdrożenia w Polsce "tarczy dla pogranicza"
"Przyjęliśmy postawy prawne do wdrożenia w Polsce tarczy dla pogranicza" - powiedział na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu szef resortu rozwoju i technologii.
Buda wskazał, że taki rodzaj tarczy pomocowej był oczekiwany od bardzo długiego czasu. "Wynika z ustawy o ochronie granicy, która ograniczyła ruch w pewnej przestrzeni przy granicy białoruskiej" - dodał.
Minister zapewnił, że polskie władze są gotowe do wdrożenia mechanizmów pomocowych wynikających z "tarczy dla pogranicza", ale zgodę na jej uruchomienie musi wyrazić Komisja Europejska. "Czekamy na notyfikację programu ze strony Komisji Europejskiej. Jak tylko otrzymamy notyfikację będziemy gotowi i przygotowani do wdrożenia tego programu" - podsumował.
🔴 NA ŻYWO | Konferencja prasowa ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera oraz sekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury Rafała Webera.
Posted by Kancelaria Premiera on Tuesday, June 21, 2022
Budżet "tarczy dla pogranicza"
Szef resortu rozwoju i technologii doprecyzował, że "tarcza dla pogranicza" będzie skierowana dla przedsiębiorców, którzy nie mogli prowadzić swojej działalności w związku z ograniczeniem ruchu w pasie granicy polsko-białoruskiej. Ograniczenia zostały wprowadzone w ub.r. ustawą o ochronie granicy.
Pytany o to jaki będzie budżet tarczy, Buda odpowiedział, że ma "być on płynny, otwarty, zakładam kilkadziesiąt milionów (złotych - PAP)". Minister podkreślił, że w identyfikowaniu podmiotów, do których ma trafić pomoc oraz strat mają brać udział wojewodowie. "Wówczas poznamy konkretne szacunki tego programu" - dodał.
Buda dodał, że rząd chce jak najszybciej uruchomić pomoc z tarczy, ale będzie to możliwe dopiero po notyfikowaniu jej przez Komisję Europejską.
"Górka inflacyjna będzie miała swoją maksymalną zwyżkę w trzecim kwartale"
"Przewidujemy, że ta górka inflacyjna w trzecim kwartale będzie miała swoją zwyżkę maksymalną. To będzie ta górka, z której tylko (...) będzie tendencja spadkowa" - powiedział Buda na wtorkowej konferencji prasowej.
Jak dodał, "jeżeli mówimy o relacji wynagrodzenia do inflacji, to rzeczywiście to dzisiaj jest na już zbliżonym poziomie albo lekko ścigają się te wartości". "Ale to cały czas nie jest dysproporcja, jak wskazywałem (...) przykład holenderski, jeszcze kilka kwartałów wcześniej, gdzie (była - PAP) dwukrotnie wyższa inflacja w stosunku do wzrostu wynagrodzeń. My z taką relacją nie mamy do czynienia" - tłumaczył minister.
Przyznał, że zawsze jest lepiej, kiedy realnie pensje rosną szybciej niż poziom inflacji. Jego zdaniem w związku z wojną na Ukrainie "ciężko oczekiwać normlanych sytuacji i normalnych trendów gospodarczych".
W maju inflacja wyniosła 13,9 proc. rdr. Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. wyniosło 6399,59 zł, co oznacza wzrost o 13,5 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,4 proc. (PAP)
Autorzy: Michał Boroń, Ewa Wesołowska, Aneta Oksiuta
mj/