O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Mazurek: Departament Stanu USA jest w błędzie co do treści ustawy o IPN

Oświadczenie Departamentu Stanu USA ws. ustawy o IPN opiera się na nieporozumieniu; Departament Stanu jest w błędzie co do treści tej ustawy - napisała w czwartek na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jak dodała, ustawa "chroni Polaków przed pomówieniami i chroni prawdę".

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek. Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański / Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek. Fot. PAP/Leszek Szymański

"Oświadczenie Departamentu Stanu USA ws. ustawy o IPN opiera się na nieporozumieniu. Ustawa bowiem chroni Polaków przed pomówieniami i chroni prawdę. Departament Stanu jest w błędzie co do treści tej ustawy" - napisała Mazurek.

Senat poparł w czwartek przed godz. 2 w nocy bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Departament Stanu USA wezwał w środę wieczorem stronę polską do przeprowadzenia ponownej analizy ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami". "Jesteśmy zaniepokojeni konsekwencjami projektu tej ustawy; jeśli weszłaby ona w życie mogłoby to wpłynąć na strategiczne interesy Polski i jej stosunki - ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem włącznie" - podkreślono w nocie.

Sejm w ubiegły piątek - dzień przed uroczystością 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz - uchwalił nowelizację ustawy o IPN, która przewiduje grzywnę lub do trzech lat więzienia za przypisywanie wbrew faktom polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez Trzecią Rzeszę lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, chodzi m. in. o sformułowania "polskie obozy śmierci". Nowe przepisy mają się stosować do obywateli polskich i cudzoziemców - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu. W środę nowelizacją zajął się Senat.

Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. Ambasador Izraela Anna Azari zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". (PAP)

agzi/ mkr/

Tematy

Zobacz także

  • Festiwal Muzyki Polskiej. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Muzyka śląska, Chopin i żydowskie mazurki na 20. Festiwalu Muzyki Polskiej

  • Jajka wielkanocne. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Poznaj przepisy na nieoczywiste wielkanocne potrawy na bazie jajek

  • Mazurki. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Pawel Horosiewicz / Alamy Stock Photo

    20-metrowy mazurek zostanie przygotowany w centrum miasta

  • Pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Piotr Mazurek: ustawa o radach powstała w dialogu z młodzieżą i samorządowcami

Serwisy ogólnodostępne PAP